ایرانوکا، شرکت مارکتینگ مهاجرتی ایران کانادا
ویزای ازدواج کانادا
ویزای ازدواج کانادا
ویزای ازدواج کانادا

بسیاری از افراد سوال می کنند اگر با یک کانادایی ازدواج کنم می توانم در کانادا زندگی کنم؟ بله، چندین مرحله برای شروع روند اخذ ویزای ازدواج کانادا وجود دارد. به طور معمول جواب مثبت است، اگر با یک کانادایی ازدواج کنید می توانید در کانادا زندگی کنید.

بنابراین وقتی چنین اتفاقی می افتد و با یک شهروند کانادایی یا مقیم کاندا ازدواج می کنید، شما هم ویزای ازدواج کانادا را دریافت خواهید کرد. با این حال اولین قدم درخواست حمایت مالی از همسر است. برای اینکه همسر شما از طرف دولت کانادا به عنوان یک حامی مالی مورد تائید واقع شود، باید چنین شرایطی داشته باشد.

 • شهروند یا مقیم دائم کانادا باشد
 • بیش از 18 سال داشته باشد
 • بتواند تمکن مالی خود را اثبات کند

ابتدا باید اسپانسر تأیید شود و سپس همسر می تواند تقاضای اقامت دائم کند. منظور از اسپانسر همسر کانادایی شما است. طی این سالها، چند مورد از کلاهبرداری در ازدواج مهاجرتی صورت گرفته است. این شرایط دولت کانادا را وادار کرده است که قوانین سختگیرانه تری را در مورد کلیه موارد حمایت مالی همسر اعمال کند. حتی اگر این ازدواج قانونی باشد.

بنابراین اطمینان از برآورده شدن کلیه الزامات مورد نیاز و تهیه اسناد و مدارک از سوی دولت کانادا حایز اهمیت است.

سوالات معمول در رابطه با اخذ ویزای ازدواج کانادا

در صورت ازدواج با یک شهروند کانادایی، دو روش اصلی برای درخواست کفالت همسر وجود دارد.  اگر شما قبلاً از طریق ویزایی مانند اجازه کار یا اجازه تحصیل در کانادا به طور قانونی در این کشور زندگی کرده اید و با یک شهروند کانادایی ازدواج کرده اید، می توانید در کانادا بمانید.

در چنین شرایطی درخواست ویزای ازدواج کانادا مورد بررسی قرار می گیرد. از این امر به عنوان حمایت داخلی همسر یاد می شود. اگر در کانادا زندگی نمی کنید، می توانید پس از اخذ ویزای اقامت دائم به کانادا بیایید. در این صورت طی فرایندی تحت عنوان حمایت از همسر خارج از کشور، در خارج از کانادا حمایت مالی خواهید شد.

ابتدا اسپانسر شما به عنوان همسر قانونی یا شریک زندگی، در کشور کانادا درخواست ویزای ازدواج کانادا را برای شما مطرح خواهد کرد. سپس برای اقامت دائم کانادا اقدام خواهید کرد. هنگامی که برای مدت زمان لازم اقامت دائم داشته باشید و کلیه شرایط اقامت را برآورده کنید، پس از آن می توانید واجد شرایط درخواست تابعیت کانادا شوید.

متأسفانه عشق در موارد کفالت همسر برای اثبات صحت ازدواج کافی نیست و گواهی ازدواج نیز کافی نیست. زوجین باید تمام تلاش خود را انجام دهند تا به دولت کانادا نشان دهند که ازدواج آنها در زمره کفالت همسر قانونی قرار دارد. این امر می تواند بسیار دشوار باشد و مستندات زیادی را می طلبد.

مهمترین مزیت این است که شما می توانید بدون نیاز به نشان دادن تمکن مالی کافی برای مهاجرت به کانادا، به اقامت دائم این کشور دسترسی پیدا کنید. وزارت مهاجرت شرایط مالی همسر شما را ملاک قرار می دهد. در نتیجه بودجه مالی شما مطرح نخواهد بود.

با انتخاب این روش، فرد خارجی با توجه به شرایط خاص خود در زندگی مشترک طرد نخواهد شد. هدف دولت تائید صلاحیت متقاضیان نیست، بلکه تمامی این سخت گیری ها برای حفظ سازمان خانواده است.

مشکل اصلی برای اخذ ویزای ازدواج کانادا اثبات قانونی بودن و مشروعیت ازدواج است. اگرچه برای نشان دادن قانونی بودن ازدواج، ارائه گواهی معتبر ازدواج و زندگی مشترک کفایت می کند.

برخی از شواهد مانند عکس های مشترک نیز مورد نیاز است. مشکل اصلی اثبات حقانیت رابطه است.  برای اثبات اینکه این رابطه با گذشت زمان حفظ می شود، چنین شواهدی ضروری است. به عنوان یک حامی مالی، باید از زمان اقامت دائم همسرتان به مدت 3 سال بگذرد.

طبق قانون مهاجرت کانادا، مهاجران احتمالی ابتدا باید ویزای خود را قبل از ورود به کانادا دریافت کنند. در مورد زوج هایی که قصد ازدواج دارند، از آنجا که چیزی به نام ویزای نامزدی در کانادا وجود ندارد، باید ازدواج صورت گرفته باشد.

این بدان معناست که افسران مرزی انتظار دارند که پس از ازدواج زوجین، همسر کانادایی درخواست کفالت همسر را ارائه دهد و همسر خارجی قبل از ورود به کانادا ویزای مهاجرت به خارج از کشور را در کنسولگری کانادا دریافت کند.

طبق این دیدگاه خواه عروسی در خارج از کشور برگزار شود و یا حتی در کانادا، طبق قوانین مصوب دولت باید مراحل قانونی طی شود. پیش از هرچیزی همسر خارجی درخواست خود را برای حمایت مالی مطرح می کند. حتی در صورتی که عروسی در داخل کانادا برگزار شود، همسر ایرانی کانادا را ترک می کند تا برای بازگشت به کانادا اقدام کند. اینبار به عنوان یک مهاجر حمایت شده به کشور کانادا باز می گردد.

روشی وجود دارد که زوجین متاهل می توانند از داخل کانادا برای اخذ اقامت دائم همسر خارجی، بدون نیاز به ترک همسر از آن استفاده کنند. این یک استثنا بوده و بر اساس دلایل انسانی و دلسوزانه در نظر گرفته می شود.

بله شما می توانید در سفری که به کانادا دارید، با ویزای بازدید کننده یا ویزای اقامت موقت در کانادا ازدواج کنید. ازدواج در کانادا گزینه ای است که در اختیار همه شهروندان کانادایی و مقیم دائمی قرار دارد. آن ها می توانند با یک شریک خارجی ازدواج کنند. اما اگر شما و شریک زندگی خود از کشوری دیگر بازدید می کنید، برای ازدواج نیازی به تابعیت ندارید.

هر دو شما باید حداقل 16 ساله باشید. اگر کمتر از 18 سال دارید می توانید ازدواج کنید اما باید رضایت کتبی والدین یا سرپرستان قانونی خود را داشته باشید. ممکن است با فردی از همان جنس یا جنس مخالف ازدواج کنید. ازدواج های همجنسگرایان (ازدواج بین 2 مرد یا 2 زن) از سال 2003 و 2005 در انتاریو برای تمام ساکنین کانادا قانونی بوده است.

برای ازدواج باید هر دو از نظر جسمی حضور داشته باشید. شما نمی توانید از طریق تلفن، وب کم یا پروکسی ازدواج کنید. هر دو شما باید مجرد باشید. اگر طلاق گرفته اید، هنگام درخواست مجوز ازدواج باید مدرک اثبات طلاق خود را نشان دهید. برای ازدواج در کانادا باید مجوز و گواهی ازدواج دریافت کنید.

شما می توانید از طریق دفتر شهرداری یا تالار شهرداری هر شهری که می خواهید در آن ازدواج کنید، برای مجوز ازدواج اقدام کنید.

می توانید برای دریافت پروانه ازدواج این مراحل را دنبال کنید

 • دو سند شناسایی صادر شده توسط دولت
 • گذرنامه معتبر (از کشور مبدا شما)
 • گواهی تولد (از کشور مبدا شما)
 • سابقه فرود مهاجران (اگر شما و یا همسرتان اقامت دائم دارید)
 • گواهینامه معتبر رانندگی (از کشور مبدا شما)
 • کارت تابعیت (از هر کشور مبدا)
 • پروانه ازدواج کانادایی که از روز صدور 90 روز اعتبار دارد.

 • هزینه پردازش برنامه به دلار CAD
 • متقاضی اصلی (هزینه پردازش و حق اقامت دائم) 2075 دلار
 • همسر قانونی یا شریک زندگی مشترک (با حق اقامت دائم) 1325 دلار

جمع بندی

  در صورت ازدواج با یک شهروند کانادایی، دو روش اصلی برای درخواست کفالت همسر وجود دارد.  اگر شما قبلاً از طریق ویزایی مانند اجازه کار یا اجازه تحصیل در کانادا به طور قانونی در این کشور زندگی کرده اید و با یک شهروند کانادایی ازدواج کرده اید، می توانید در کانادا بمانید.

  در چنین شرایطی درخواست ویزای ازدواج کانادا مورد بررسی قرار می گیرد. از این امر به عنوان حمایت داخلی همسر یاد می شود. اگر در کانادا زندگی نمی کنید، می توانید پس از اخذ ویزای اقامت دائم به کانادا بیایید. در این صورت طی فرایندی تحت عنوان حمایت از همسر خارج از کشور، در خارج از کانادا حمایت مالی خواهید شد.

  شرایط مورد نیاز برای دریافت ویزای ازدواج کانادا

  • شما باید حداقل 18 سال داشته باشید.
  • همسر شما باید یک شهروند کانادایی با روابط عمومی مناسب باشد.
  • به دلایلی خاص و مصوب از سوی دولت کانادا، غیر از معلولیت نباید کمک اجتماعی دیگری دریافت کند.
  • باید شرایط زندگی حداقلی را با درآمدی هرچقدر هم کم برآورده کند.
  • یک رابطه اصیل و مستمر داشته باشید.
  • ازدواج قانونی را با همسر خود برگزار کرده باشید.