ایرانوکا، شرکت مارکتینگ مهاجرتی ایران کانادا
ویزای کاری یونان

یکی از روش های ممکن برای دریافت اقامت در کشور یونان، اخذ ویزای کاری است، این مهم از طریق داشتن یک شغل و کسب درآمد از آن، انجام می شود. به لحاظ شرایط اقتصادی این کشور در رده متوسط رو به پایین است.
لذا، اخذ ویزای کاری در آن ، یک مقدار سخت خواهد بود. برای اطلاع از چگونگی دریافت، شرایط، مدارک و مراحل آن، در این مقاله مارا همراهی نمایید. زیرا، در نظر داریم که به بررسی موضوع ویزای کاری یونان بپردازم.

مشخصه های عمومی یونان جهت اخذ ویزا

کشور یونان یکی از کشور های اتحادیه اروپا است. اما، گرفتن ویزای کاری در این کشور به راحتی امکان پذیر نیست. زیرا، نرخ بیکاری به نسبت بالا بوده و از آن جایی که گرفتن ویزای کاری آن تنها با دریافت پیشنهاد کاری از طرف کارفرمای یک شرکت ممکن است، این کار یک مقدار مشکل خواهد بود.
این کشور جزء اتحادیه اروپا بوده که از لحاظ موقعیت جغرافیایی در قسمت جنوب شرق این قاره با بیش از ۶۰۰ جزیره و مابین کشورهایی از جمله ترکیه، بلغارستان، و آلبانی قرار دارد. می توان گفت، که کشور یونان (این نام برگرفته از منطقه ای به نام ایونیا است) به عنوان یک کشور توسعه یافته و عضو آژانس فضایی اروپا از لحاظ شرایط اقتصادی، کشوری نسبتا فقیر محسوب می شود و این شرایط باعث شده است که گرفتن ویزای کار و پذیرش مهاجر در آن دشوار و پیچیده باشد.
همچنین از دیگر مشخصات کشور یونان می توان به پایتخت آن که آتن است و جمعیت حدوداً یازده هزار نفری این کشور اشاره کرد.
بیشتر افراد ثروتمند در قسمت های ساحل نشین و جزایر بی شمار یونان سکونت دارند. زیرا، این مناطق به دلیل آب و هوای بی نظیر همواره مورد علاقه توریست ها است.

سوالات معمول در رابطه با اخذ ویزای کاری در یونان

 شرایط ویزای کاری در یونان، برای افراد متقاضی دریافت آن به شکل زیر خواهد بود.

ابتدا فرد اقدام به گرفتن یک ویزای توریستی یک ماهه می کند و پس از ورود به کشور یونان با ارائه درخواست شغل به یک شرکت معتبر و دریافت تأییدیه از جانب کارفرمای آن شرکت، بعد از پایان زمان ویزا به کشور خود باز می گردد.

فرد مهاجر در کشور خود منتظر می ماند تا کارفرما با انجام دادن کارهای اداری و تکمیل مدارک و چیدمان آن، مراحل اولیه را انجام دهد. در این بخش وظیفه اصلی کارفرما اثبات دلایلی در رابطه با عدم وجود نیروی بومی مناسب با پست پیشنهادی است.

در مرحله بعدی کارفرمای شرکت یونانی با صدور یک دعوت نامه کاری به نام شخص متقاضی دریافت ویزا، به سفارت خانه رسمی یونان در کشور این شخص، اقدام به دعوت او می نماید که سفارت خانه پس از دریافت دعوت نامه به او یک وقت مصاحبه خواهد داد.

نکته: صورت گرفتن تمامی این مراحل می تواند یک سال به طول بیانجامد.

در صورت تایید شدن از طرف سفارت یونان و اخذ ویزای کاری برای فرد متقاضی، او می تواند به مدت یک سال در یونان سکونت داشته باشد که پس از اتمام این زمان باید اقدام به تمدید ویزای خویش نماید و بالاخره پس از ۵ سال اقامت در این کشور، فرد می تواند ویزای دائمی این کشور را برای خود و تمام اعضای خانواده اش دریافت نماید.

نکته: روند دریافت تابعیت کشور یونان حدود ۷ سال به طول می انجامد.

گرفتن ویزای کاری و مهاجرت به یونان همانند کشور های دیگر مستلزم ارائه مدارکی خواهد بود که به شرح زیر است.

 • تحویل دادن ۴ قطعه عکس مخصوص گذرنامه
 • ارائه درخواست ویزا به سفارت
 • اصل و کپی پاسپورت فرد متقاضی )پاسپورت باید بالای یک سال اعتبار داشته باشد.)
 • دو قطعه عکس مخصوص پاسپورت
 • دریافت گواهی سلامت و تحویل آن
 • ارائه گواهی بیمه درمانی معتبر با ارزش ۳۰هزار یورو
 • تحویل مدارک و رسید هتل یا ملکی که فرد متقاضی قصد سکونت در آن را برای مدت درج شده در ویزا دارد.
 • پرداخت کلیه هزینه های مربوطه
 • تحویل فرم های پیشنهاد شغلی یا به عبارتی دعوت نامه کاری که به نام فرد متقاضی است.

از جمله مزایا و معایب دریافت ویزای کاری کشور یونان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • درآمد خوب
 • ساعات کاری مناسب
 • دریافت اقامت دائم
 • شرایط توریستی و گردشگری عالی
 • نرخ بیماری پایین (تا ۲۷ درصد(
 • نرخ بیکاری بالا
 • شرایط اقتصادی ضعیف
 • سختی شرایط جهت اخذ ویزا

همان گونه که در قسمت های بالاتر ذکر شد، کشور یونان دارای نرخ بالایی در بیکاری می باشد و این امر، کار را برای افرادی که قصد گرفتن ویزای کاری این کشور را دارند، بسیار سخت می نماید. همچنین با توجه به نرخ پایین بیماری، شغل های پزشکی نیز گزینه مناسبی برای این افراد نیست.

لذا، پیشنهاد می شود با توجه به شرایط آب هوایی و جغرافیایی عالی این کشور به فعالیت در زمینه های مدیریت توریستی و گردشگری، مهندسی صنایع کشاورزی، آموزش و ترجمه زبان و خدمات آموزشی بپردازند.

دریافت ویزای کاری یونان برای ایرانیان هیچ گونه محدودیتی ندارد و تنها میزان سختی در روند گرفتن ویزای کاری، مربوط به پیدا کردن شغل مناسب در این کشور است.

 با توجه به تفاوت نرخ حقوق های دریافتی در کشور یونان، نسبت به سایر کشورها، فرد باید از میزان دقیق آن مطلع شود که در این قسمت میزان تقریبی حقوق در شرایط مختلف را بیان خواهیم کرد.

حداکثر حقوق تعیین شده توسط سازمان های کار کشور یونان ۷۸۸/۲ یورو در هر ماه می باشد. (طبق بررسی های انجام شده نیمی از جمعیت این کشور دارای درآمدی پایین تر از این مقدار می باشند.)

          شغل     حداقل حقوق به یورو     حداکثر حقوق به یورو
کارمندان            ۵۵۰             ۰۰۰/۱
مکانیک های تخصصی            ۷۰۰           ۲۰۰/۱
پیمانکار           ۰۰۰/۱           ۵۰۰/۱
مدیرعامل           ۵۰۰/۴          ۰۰۰/۹
منشی           ۲۰۰/۱          ۸۰۰/۱