ایرانوکا، شرکت مارکتینگ مهاجرتی ایران کانادا
ویزای کاری سوئد

برای این که در یک کشور سوئد کار پیدا کنید و مشغول شوید، نیاز به ویزای کاری سوئد دارید. اگر دوست دارید بدانید که پروسه اخذ ویزای کاری سوئد به چه صورت است و چه چیزهایی را نیاز دارید، این مطلب را از دست ندهید.

ویزای کاری سوئد

مهاجرت به کشور سوئد در بین ایرانیان، طرفداران زیادی دارد. به این دلیل که سوئد یکی کشورهای صنعتی اروپاست. همچنین شرکت های معروف و مهم در این کشور مستقر هستند. بعلاوه اقتصاد قوی و نرخ پایین بیکاری، باعث شده تا کشور سوئد یکی از بهترین گزینه ها برای مهاجرت کاری به شمار رود.

ویزای کاری برای اعضای اتحادیه اروپا

اگر شما ساکن یکی از کشورهای اتحادیه اروپا باشید، برای اخذ ویزای کاری سوئد، مراحل زیادی را طی نخواهید کرد. در صورتی که متقاضی ساکن یکی از کشورهای اتحادیه اروپا باشد، کافی است به سوئد رفته و پس از یافتن کار، مشغول شود.

ویزای کار برای متخصصان IT

اگر شما در زمینه IT دارای تخصص هستید و مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 به بالا داشته باشید، از داخل ایران هم می توانید با شرکت های سوئدی مصاحبه شغلی داشته باشید. برای متخصصان حوزه IT ماهیانه 3 الی 4 هزار یورو حقوق در نظر گرفته می شود. این میزان حقوق در کشور سوئد و اروپا، حقوق بالا به شمار می رود.

ویزای کار سوئد برای پزشکان و پرستاران

کسانی که در ایران پزشک یا پرستار هستند، می توانند برای پیدا کردن شغل مناسب در سوئد اقدام کنند و ویزای کار بگیرند. این گروه افراد ابتدا باید مدارک خود را ترجمه کنند. مدارک ترجمه شده توسط نظام پزشکی کشور سوئد مورد بررسی قرار می گیرند. پس از تایید مدارک متقاضی می تواند ویزای کار خود را دریافت کند.

اقامت ورزشکاران در کشور سوئد

اگر در یک حرفه ورزشی فعالیت می کنید، می توانید ویزای کشور را دریافت کنید و اقامت بگیرید. اگر از ایران بخواهید اقدام کنید، باید مجوز لازم را به عنوان ورزشکار غیر اروپایی دریافت کنید. اما اگر در یکی از کشورهای اروپایی باشید، کار ساده تر خواهد بود. البته به شرطی که آن کشور عضو اتحادیه اروپا باشد

شرایط کار در سوئد برای مهاجران

برای مهاجرت به کشور سوئد از طریق کار باید با شرایط آن آشنا باشید. به طور کلی هرگاه که فردی قصد مهاجرت به کشوری دیگر را داشته باشد، معمولا اولین چیزی که اهمیت پیدا می کند این است که زبان خارجه را به خوبی بلد باشد. دانستن زبان برای ارتباط گرفتن به شما کمک زیادی می کند.

جاب آفر

یکی از شرایط مهم برای ویزای کار این است که شما از طرف یک کارفرمای سوئدی پیشنهاد کاری (جاب آفر) دریافت کرده باشید. همچنین متقاضی کار باید یک الی دو سال سابقه کاری داشته باشد.

مدرک لیسانس

حداقل مدرکی که باید متقاضی کار داشته باشد، لیسانس است. از دیگر شرایط برای ویزای کاری این است که متقاضی باید ثابت کند که می تواند با حقوق کار خود در سوئد، مخارج زندگی را تامین کند.

شرایط کار برای پژوهشگران

اگر محقق یا پژوهشگر باشید، می توانید با داشتن یک سری شرایط در کشور سوئد مشغول به کار شوید. برای اخذ ویزای کار از این طریق باید یکی از دانشگاه های سوئد به شما موافقت نامه دریافت کنید. همچنین باید تمکن مالی خود را بتوانید ثابت کنید.

ویزای همراه

برخی از مهاجرین متاهل بوده و قصد دارند تا برای اعضای خانواده خود ویزا بگیرند. اگر متقاضی موفق به دریافت ویزای کاری سوئد شود، می تواند همسر و فرزندان زیر 21 سال را همراه خود به سوئد ببرد.

حقوق مشاغل مختلف در کشور سوئد

اگر شما در بخش ساخت و تولید مشغول شوید، میانگین حقوقی که دریافت می کند بیش از 4 هزار یورو خواهد بود. حقوق مشاغلی چون ساخت و ساز، اطلاعات و ارتباطات، کار در معدن و فعالیت های فنی و حرفه ای نیز همین مقدار است. پزشکان نیز حدود 5 هزار یورو حقوق می گیرند.

مشاغل مورد نیاز در کشور سوئد

مسلما موفقیت در پیدا کردن شغل هایی که تقاضای بالا دارند، بیشتر خواهد بود. اساتید ریاضی که حرفه ای هستند، در کشور سوئد حقوقی برابر 696 هزار کرون دریافت می کنند. شغل هایی مانند آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، مدیر و مشاور مالی، مدیر تبلیغات و گرافیک در رده مشاغل پر تقاضا قرار می گیرند.

سوالات معمول در رابطه با اخذ ویزای کاری سوئد

برای گرفتن ویزای کاری کشور سوئد باید مراحلی توسط متقاضی طی شود. اما به این نکته دقت داشه باشید که شما قبل از این که وارد کشور سوئد شوید، باید مجوز کار داشته باشید. بنابراین باید از قبل تمامی کارهای خود را انجام داده و تاییدیه لازم را هم داشته باشید.

  • ارسال رزومه

شما می توانید از طریق یکی از سایت های کاریابی اقدام به جستجوی کار کنید. سپس رزومه خود را از طریق اینترنت ارسال کنید. دقت کنید که اطلاعات خود را دقیق و کامل نوشته شده باشید. فراموش نکنید که سابقه کار و داشتن نمونه کار در برخی رشته ها مانند برنامه نویسی کمک شایانی به شما خواهد کرد.

  • مدارک

برای گرفتن ویزای کار سوئد باید مدارک لازم را به صورت کامل آماده کنید. گذرنامه معتبر یکی از مهم ترین مدارکی است که باید همراه خود داشته باشید. نامه رسمی مبنی بر داشتن پیشنهاد کاری، قرارداد، آخرین مدرک تحصیلی، مدارک هویتی و نامه عدم سوء پیشینه از مدارک مهمی هستند که باید همراه خود داشته باشید.

  • سفر به سوئد

بعد از این که موفق به اخذ ویزا شدید، می توانید همراه خود و خانواده به یکی از بهترین کشورهای اروپا سفر کنید. البته هزینه های زندگی در کشور سوئد نسبت به سایر کشورهای اروپا کمی بالاتر است. با این که سوئد به اتحادیه اروپا و منطقه یورو پیوسته است، با این حال پول رسمی آن کرون است.

  • ساعت کار در سوئد

در یک هفته بیش از 40 ساعت کار نخواهید داشت. بنابراین می توان گفت که ساعت کاری کشور سوئد نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر است. ساعت کاری به طور میانگین در کشورهای عضو اتحادیه اروپا برابر 48 ساعت است. درضمن از نظر سیستم مالیاتی، کشور سوئد یکی از پیشرفته ترین سیستم ها را دارد.

جمع بندی

    کشور سوئد یکی از محبوب ترین مقاصد ایرانیان برای اشتغال و زندگی است. به این دلیل که سوئد از نظر اقتصادی و رفاه در رتبه خوبی قرار گرفته است. در ضمن ساعت کاری آن هم کمتر است. هر آنچه که برای گرفتن ویزای کاری سوئد لازم بود را در این مطلب به شما گفتیم.