ایرانوکا، شرکت مارکتینگ مهاجرتی ایران کانادا
ویزای بیزینسی و سرمایه گذاری اسپانیا

اسپانیا از جمله کشورهای قدرتمند اروپایی در زمینه اقتصاد و جاذبه های توریستی است. درواقع شرایط خوب و امنیت اقتصادی موجود در این کشور از مهم ترین دلایل جذب متقاضیان مهاجرت به این کشور است. شرایط سرمایه گذاری در اسپانیا به نحوی فراهم آمده است که اقشار گوناگون مردم با توانایی های مالی متفاوت می‌توانند ویزای سرمایه گذاری این  کشور را دریافت کنند.

اسپانیا

کشور اسپانیا واقع در قاره اروپا است. این کشور یکی از اعضای حوزه شنگن است. اسپانیا دارای جاذبه های طبیعی و آب و هوای معتدل می‌باشد. و به همین دلیل همواره از گزینه های نخست متقاضیان برای مهاجرت و البته اقامت است. یکی از مهم ترین نکات درباره کشور اسپانیا این است که این کشور علاوه بر عضویت در حوزه شنگن، در سازمان  ملل متحد، ناتو، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و اتحادیه اروپا نیز عضو است.

 اخذ اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت اسپانیا از این طریق باتوجه به چگونگی سرمایه گذاری حالت های مختلفی به خود می‌گیرد. به عنوان مثال پرطرفدارترین اقامت سرمایه گذاری، به ویژه در میان ایرانیان “خرید ملک” است. با این روش اقامت فرد متقاضی تا پنج سال قابل تمدید است و فرد می‌تواند پس از آن درخواست اقامت دائم خود را ارائه دهد.


سوالات معمول در رابطه با اخذ ویزای سرمایه گذاری اسپانیا

برای سرمایه گذاری در اسپانیا و اخذ اقامت آن پنج گزینه پیش روی متقاضیان است که عبارتند از:
• سرمایه گذاری در اسپانیا از طریق خرید ملک: این روش یکی از پر سود ترین روش های سرمایه گذاری در کشور اسپانیا است. در این روش فرد متقاضی می‌تواند علاوه بر حفظ پول خود به بهترین نحو، ازامکانات و شرایط موردتوجه کشور میزبان نیز بهره مند شود. با خرید ملک در این کشور اخذ اقامت فرد متقاصی به همراه خانواده قابل حصول است. فرد متقاضی با خرید ملک در کشور اسپانیا ابتدا اقامت یک ساله ای را دریافت می‌کند و سپس این اقامت در طی دو نوبت دو ساله مجددا تمدید می‌شود. در سال پنجم اقامت نیز فرد می‌تواند اقدام به دریافت اقامت دائم نماید.
• سرمایه گذاری در اسپانیا از طریق خود حمایتی: این روش به روش اقامت خودحمایتی اسپانیا و یا اقامت تمکن مالی اسپانیا نیز معروف است. در این روش نیازی نیست که فرد متقاضی برای حفظ پول خود یا دریافت سود اقدام به سرمایه گذاری کند. در این روش کافی است که فرد متقاضی به دولت اسپانیا نشان دهد و ثابت کند که دارای تمکن مالی است. و یک یا دو سند ملکی نیز به عنوان پشتوانه مالی دارد. و بدین ترتیب از امکانات و مزایای بسیار این کشور اروپایی بهره مند شود. در این روش چون فرد متقاضی ادعای تمکن مالی دارد اجازه ندارد که در این کشور به عنوان کارمند شخص دیگر به کار و فعالیت بپردازد. اقامت خودحمایتی ابتدا برای یک سال صادر شده و سپس در دو نوبت دو ساله قابل تمدید است.
• سرمایه گذاری در اسپانیا از طریق ثبت شرکت: این روش برای افرادی مناسب است که قصد دارند علاوه بر بهره مندی از امکانات و جاذبه های کشور اسپانیا به تجارت، معاملات و کسب و کار بپردازند. البته لازم به ذکر است که ثبت شرکت به تنهایی نمی‌تواند ضمانت اخذ اقامت فرد متقاضی باشد. بلکه برای دست یابی به این مهم باید اعتبار مالی اولیه شرکت به میزان کافی یعنی حدود پنجاه هزار یورو باشد. در کل سرمایه گذاری از این طریق نیازمند افتتاح حساب و جا به جایی سرمایه فرد متقاضی است.
• سرمایه گذاری اسپانیا از طریق خرید اوراق قرضه: خرید و فروش سهام و اوراق قرضه دولتی یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در کشور اسپانیا است. دولت اسپانیا هیچ محدودیتی برای رقم خرید اوراق و سهام قائل نشده است. تنها نکته ی مهم در این زمینه، افتتاح حساب است. لازم به ذکر است که در این روش سرمایه گذاری گزینه اخذ اقامت وجود ندارد.

 • امکان اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری
 • حضور در پیمان شنگن
 • امکان انجام سرمایه گذاری های مختلف در یک کشور اروپایی
 • امکان اخذ گلدن ویزا برای ایرانیان
 • شرایط آب و هوایی بسیار مطلوب

و ...

ویزای طلایی اسپانیا به ویزایی گفته می‌شود که در برخی از گزینه های خرید ملک به فرد متقاضی اعطا می‌گردد. این ویزا امتیازات و مزایای بسیاری برای فرد متقاضی در پی دارد.

به طور خلاصه می‌توان اینطور بیان کرد که تنها راه دست یابی به تابعیت اسپانیا پس از پنج سال اقامت ویزای طلایی اسپانیا است. همچنین لازم به ذکر است در این ویزا همسر و فرزندان زیر شانزده سال فرد متقاضی نیز یک اقامت پنج ساله از سوی دولت اسپانیا دریافت می‌کنند.

شرایط تمدید ویزای طلایی اسپانیا

 • حفظ ملک یا املاک خریداری شده
 • حداقل یک سفر به اسپانیا در هر سال

 • پاسپورت معتبر
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • گواهی تمکن مالی
 • سند ملک خریداری شده
 • گواهی پزشکی
 • کد شناسایی موسوم به ان آی ای(NIE)

دریافت ویزای طلایی اسپانیا معمولا بین ده تا پانزده ماه طول می‌کشد. تبدیل این کارت به کارت اقامت پس از گذشت یک سال و به شرط اثبات حضور فرد در اسپانیا به مدت 183 روز می‌باشد.

جمع بندی

کشوراسپانیا از مهم ترین کشورهای اروپایی به لحاظ اقتصادی، سرمایه گذاری و امنیت گردش سرمایه است. این دلیل در کنار دلایل دیگری چون امکانات این کشور، شرایط آب و هوایی و … سبب استقبال مهاجران و سرمایه گذاران از سفر به این کشور و اخذ اقامت آن شده است. دولت اسپانیا جهت سهولت در این امر و جذب سرمایه گذاران شرایط مساعدی فراهم آورده است که هم به سود کشور اسپانیا و هم به سود سرمایه گذاران است.