ایرانوکا، شرکت مارکتینگ مهاجرتی ایران کانادا
ویزای دانشجویی کانادا
شرایط اخذ ویزای دانشجویی
شرایط اخذ ویزای دانشجویی

بسیاری از دانشجویان بین المللی برای آغاز تحصیلات دانشگاهی و یا ادامه دوره های تحصیلی، مهاجرت به کشور کانادارا هدف قرار می دهند. این انتخاب کاملا هوشمندانه است چرا که تعداد زیادی از دانشکده های معتبر جهان در شهر های مختلف این کشور مستقر هستند. در ادامه به معرفی دانشگاه های برتر کانادا در سال 2021 می پردازیم.

دانشگاه تورنتو

رتبه اول کانادا و رتبه بیست و پنجم جهانی

امسال نیز برترین دانشگاه کانادا، دانشگاه تورنتو بود. این دانشگاه در رتبه بندی جهانی امسال چهار پله صعود کرده و در اکثر شاخص ها به ویژه شهرت علمی که در آن رتبه 15 جهانی را کسب می کند، نمرات بالایی کسب کرده است.

دانشگاه مک گیل

رتبه دوم در کانادا و رتبه بیست و پنجم جهانی

دانشگاه مک گیل که در مونترال واقع شده است و همچنان در رتبه دوم کانادا باقی مانده است. این دانشگاه با چهار پله صعود در رده بندی به مقام سی و یکم جهانی رسیده است. دانشگاه مک گیل 12 نفر از اسامی نوبل و 145 نفر از محققان رودز را در لیست افتخارات خود دارد. به علاوه نخست وزیر فعلی کانادا، جاستین ترودو هم جزو این افتخارات محسوب می شود.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

رتبه سوم در کانادا و رتبه چهل و پنجم در جهان

این دانشگاه شش مقام علمی و پژوهی را در سال جاری کسب کرده است. دانشگاه بریتیش کلمبیا با کسب رتبه بیشت و هشتم در جهان برای شاخص شهرت دانشگاهی تلاش کرد. سر انجام با هدف پذیرش نوآوری های آموزشی و به چالش کشیدن وضعیت موجود خود در این فهرست جهانی قرار گرفته است.

دانشگاه مونترال

رتبه چهارم در کانادا و رتبه صد و هجدهم در جهان

دانشگاه مونترئال با سبقت گرفتن از دانشگاه آلبرتا، امسال برای سرقت مقام چهارم در کانادا تلاش کرده است. این دانشگاه که یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در مونترال فرانسه است، در سال 1878 تاسیس شد و بیش از 67350 دانشجو از جمله 10،000 دانشجو بین المللی دارد.

دانشگاه آلبرتا

رتبه پنجم در کانادا و رتبه صد و نوزدهم در جهان

در جایگاه 119 دانشگاه آلبرتا قرار دارد که امسال شش پله سقوط کرده است. دانشگاه آلبرتا 40000 دانشجو را در خود جای داده و از چهار دانشگاه تشکیل شده است. با این وجود بالاترین امتیاز خود را در شاخص دانشکده بین المللی کسب کرده است.

دانشگاه مک مستر

رتبه ششم در کانادا و رتبه صد و چهل و چهارم در جهان

دانشگاه مک مستر پس از سقوط چهار مقام در رتبه بندی امسال، رتبه 144 در رتبه بندی دانشگاه های جهان را به خود اختصاص می دهد. شاخص دانشکده بین المللی جایی است که دانشگاه مک مستر بالاترین رتبه خود را کسب می کند و در رتبه 83 جهان قرار دارد. این دانشگاه در همیلتون، انتاریو واقع شده است و بیشتر به دلیل داشتن دانشکده معتبر پزشکی شناخته می شود.

دانشگاه واترلو

رتبه هفتم در کانادا و رتبه صد و شصت و شش در جهان

دانشگاه واترلو در سال 2021 در رده بندی جهانی 166 قرار گرفته  است و در شاخص شهرت عملکرد خوبی دارد، تا جایی که رتبه 85 جهان است. این دانشگاه که در سال 1956 تاسیس شده است، دارای سه پردیس است و عضو گروه تحقیقاتی معتبر U15 است.

دانشگاه وسترن

رتبه هشتم در کانادا و رتبه دویست و سوم در جهان

دانشگاه وسترن امسال هشت رتبه در رتبه بندی دانشگاه های جهان صعود کرده و به 203 مشترک رسیده است. یکی از برترین دانشگاه های تحقیقاتی کانادا، دانشگاه وسترن است که در سال 1878 تاسیس شد و بیش از 38000 دانشجو از 121 کشور دارد. این دانشگاه در استنادها از نظر شاخص های اعتبار استادان و کارفرمایان عملکرد خوبی دارد.

دانشگاه کویین

رتبه نهم در کانادا و رتبه دویست و چهل و ششم جهانی

دانشگاه کوئینز که در کینگستون، انتاریو واقع شده است، امسال پس از سقوط هفت پله ای در رنکینگ جهانی و کسب رتبه 246، در رتبه 9 در کانادا قرار دارد. این دانشگاه در شاخص شهرت کارفرمایی، جایی که رتبه 99 جهانی را دارد، عملکرد فوق العاده ای دارد. با بیش از 24000 دانشجو، 91 درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه Queen’s ظرف شش ماه پس از فارغ التحصیلی مشغول به کار هستند.

دانشگاه کلگری

رتبه نهم در کانادا و رتبه دویست و چهل و ششم جهانی

دانشگاه کلگری در سال 1944 به عنوان شعبه کالگری از دانشگاه آلبرتا تاسیس شد. از آن زمان به بعد به 5 دانشگاه و بیش از 33000 دانشجو به یک دانشگاه مستقل جدا تبدیل شده است.

سوالات معمول در رابطه با مهاجرت تحصیلی به کانادا

آمار دانشجویان بین المللی در کانادا هرسال نسبت به قبل رو به رشد است. بسیاری از آنها پس از اتمام تحصیل قادر به اقامت در کانادا هستند. تأیید مجوز تحصیل در کانادا همیشه با صلاحدید افسر ویزا خواهد بود. سال گذشته کانادا بیش از 400000 دانشجوی بین المللی پذیرفته است. اکثر این دانشجویان از فرانسه، نیجریه، چین، ژاپن، کره جنوبی، ایالات متحده، برزیل، ایران، هند و ویتنام بودند.

تنوع دانشجویان بین المللی در اولویت دولت کانادا است. این کشور در سال 2019 موفق به اجرای یک استراتژی جدید شد. کانادا طرح بین المللی آموزش (IES) را راه اندازی کرد. دولت بر مبنای این طرح برای 5 سال آینده 147.9 میلیون دلار بودجه در نظر گرفته است.

اسناد خاصی برای روند درخواست لازم است. در زیر لیستی از اسنادی که ممکن است از شما درخواست شود وجود دارد.

نامه پذیرش:

نامه ای که توسط محل تحصیل شما تأیید شده باشد و پذیرش شما در برنامه تحصیلی را فراهم سازد.

اثبات حمایت مالی:

باید اثبات کنید شما پول لازم را برای تأمین هزینه خود و اعضای خانواده که با شما می آیند دارید. شما باید نشان دهید که می توانید هزینه های تحصیل و همچنین هزینه زندگی (خوابگاه، غذا و غیره) را برای اولین سال حضور در کانادا پرداخت کنید.

مدارک هویت:

شناسنامه، گواهی ازدواج و گذرنامه.

مجوز تحصیل در کانادا سندی است، که به شما امکان تحصیل در آموزشگاه های کانادا را می دهد. هنگامی که برای تحصیل در یک موسسه یادگیری تعیین شده پذیرفته شدید، می توانید برای مجوز تحصیل در کانادا اقدام کنید.

گرفتن مجوز تحصیل در کانادا چهار مرحله دارد:

تائید صلاحیت خود را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که شرایط اخذ مجوز تحصیل در کانادا را دارید.

نامه پذیرش از DLI

اثبات حمایت مالی

اسناد پشتیبانی (بسته به کشور شما در تابعیت و اقامت متفاوت است).

درخواست خود را آماده کنید

اگر واجد شرایط هستید، می توانید شروع به تهیه درخواست اجازه تحصیل کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام اسناد مورد نیاز کشور خود را جمع آوری کرده اید. اگر نشان ندهید که شرایط لازم را دارید، یک افسر مهاجرت ممکن است درخواست شما را رد کند. بهتر است قبل از هر کاری یک نماینده مهاجرت واجد شرایط درخواست شما را بررسی کند.

درخواست اجازه تحصیل خود را ارسال کنید

هنگام ارسال درخواست خود دو گزینه ارسال یک درخواست الکترونیکی و ارسال یک نامه مبتنی بر کاغذ را پیش رو دارید.

با ایجاد یک حساب کاربری در وب سایت مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) این کار را انجام دهید. می توانید با استفاده از کپی اسکن شده یا تصاویر الکترونیکی اسناد، یک فایل کامل را به صورت الکترونیکی ارسال کنید.

برای ارسال یک برنامه مبتنی بر کاغذ، نسخه های اصلی اسناد خود را جمع آوری کرده و به مرکز درخواست ویزا (VAC) در کشور خود پست کنید.

اگر مجوز تحصیل شما تأیید شد، به کانادا بیایید! شما تا زمان ورود به بندر ورودی کانادا اجازه تحصیل در کانادا را دریافت نمی کنید. اگر مجوز شما تأیید شود، دولت کانادا نامه معرفی بندر ورودی را برای شما صادر می کند. برای دریافت اجازه تحصیل باید این نامه را به مقام مهاجرت نشان دهید.

زمان پردازش مجوزهای تحصیل در کانادا بسیار متفاوت است. مدت زمان لازم بستگی به کشور محل اقامت شما دارد. کوتاهترین زمان پردازش 1-2 هفته است، اما ممکن است لازم باشد برخی از متقاضیان تا 16 هفته صبر کنند. زمان پردازش به حجم برنامه های دریافتی بستگی دارد.

اگر نزدیک به آغاز سال تحصیلی کانادا اقدام کنید، ممکن است با تأخیر مواجه شوید. اگر زمان پردازش سریع تری می خواهید، ببینید آیا واجد شرایط تحصیل مستقیم جریانSDS هستید.

شرایط و ضوابط خاصی به مجوز تحصیل در کانادا پیوست شده است. برای اینکه تمام مزایای تجربه تحصیل خود را حفظ کنید باید به این شرایط احترام بگذارید. شما باید در یک موسسه یادگیری مشخص (DLI) ثبت نام کنید.

درک و احترام به شرایط اجازه تحصیل، مهم است. با انجام این کار، شما بیشترین استفاده را از تجربه تحصیل در کانادا خواهید داشت. دانشجویانی که به شرایط مجوز تحصیل خود احترام می گذارند، شانس بیشتری برای دریافت مجوز کار پس از تحصیل دارند.

خبر خوب این است که تحصیل در کانادا مقرون به صرفه است. هزینه های تحصیل در کانادا به طور کلی کمتر از استرالیا، ایالات متحده و انگلیس است.

متوسط شهریه سالانه برای یک دانشجوی کارشناسی بین المللی در کانادا 27159 دلار CAD است. هنگام تصمیم گیری برای تحصیل در خارج از کشور، هزینه زندگی نیز فاکتور مهمی است که باید در نظر گرفته شود. هزینه زندگی در کانادا در مقایسه با سایر مقاصد مهم برای دانشجویان بین المللی بسیار مقرون به صرفه است.

متوسط شهریه سالانه کشور و هزینه زندگی (دلار آمریکا)

  • کانادا 29،947 دلار
  • انگلستان 35،045 دلار
  • ایالات متحده 36564 دلار
  • استرالیا 42،093 دلار

فرصت های زیادی به عنوان بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که می خواهند در کانادا تحصیل کنند. فرصت های موجود برای شما به رشته تحصیلی یا تحقیقاتی و کشور مبدا شما بستگی دارد.

موسسه یادگیری تعیین شده (DLI) هر موسسه ای است که مجاز به پذیرش دانشجو بین المللی خواهد بود. بیشتر موسسات در کانادا دارای DLI هستند و می توانند از کشورهای خارجی دانشجو پذیرش کنند. باید قبل از اقدام لیست DLI های دولت کانادا را بررسی کنید.

برای تحصیل در یکی از موسسات کانادا باید به زبان انگلیسی یا فرانسه تسلط داشته باشید. کانادا شرایط خاص خود را برای مهارت های زبانی دانشجویان بین المللی تعیین می کند. نیازهای مهارت زبانی از یک موسسه به موسسه دیگر متفاوت است.

هنگام تهیه در خواست مهاجرت تحصیلی به کانادا باید درباره شرایط خاص خود تحقیق کنید. برخی از دانشجویان بین المللی نیازی به ارائه مدرکی در مورد مهارت های زبان خود ندارند. اگر شما به زبان انگلیسی در کشور دیگری به جز ایران تحصیل کرده اید، ممکن است مجبور به شرکت در آیلتس نباشید.

کانادا دارای مجموعه ای از موسسات تحصیلات تکمیلی در مقاطع و تخصص های مختلف است.

دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو احتمالاً یکی از موسسات کانادایی است، که قبلاً نام آن را شنیده اید. دانشجویان بین المللی UofT را برای برتری علمی و زندگی پر جنب و جوش در دانشگاه انتخاب می کنند.

دانشگاه مونترال (UdeM)

UdeM یک گزینه عالی برای علاقه مندان به تحصیل به زبان فرانسه است و بخش های تابعه آن که در شهر مونترال واقع شده است، که سالانه به 9500 دانشجوی بین المللی خدمات ارائه می دهند.

دانشگاه مک مستر

مک مستر یکی از 100 دانشگاه برتر جهان است. این دانشگاه که در همیلتون، انتاریو واقع شده است که تنها یک ساعت با تورنتو فاصله دارد. همیلتون رونق شغلی قابل توجهی را در بخش فناوری تجربه می کند. این خبر خوبی برای علاقه مندان به کار در طول تحصیل یا بعد از تحصیل است!

البته! امتیاز دیگر تحصیل در کانادا این است که دانشجویان بین المللی حق کار دارند. این کمک می کند تا هزینه شهریه و هزینه های زندگی جبران شود. دانشجویان بین المللی در کانادا می توانند در طول دوره تحصیل به صورت نیمه وقت (حداکثر 20 ساعت در هفته) کار کنند. در تعطیلات برنامه ریزی شده مانند تعطیلات تابستانی، ممکن است دانشجویان بین المللی تمام وقت کار کنند.

بیشتر دانشجویان هنگام کار، خواه شغلشان در دانشگاه باشد یا خارج از دانشگاه، برای کار به مجوز کار احتیاج ندارند. در مجوز تحصیل شما مشخص خواهد شد که آیا مجاز به کار در دانشگاه هستید یا خیر.

اگر برنامه تحصیلی شما شامل تجربه کاری باشد، ممکن است در طول ترم بتوانید بیش از 20 ساعت کار کنید. این در نامه پذیرش شما نشان داده خواهد شد. اگر دولت این شرط را تأیید کند، هم اجازه کار و هم اجازه تحصیل به شما تعلق می گیرد. این اجازه کار به شما امکان می دهد که در دانشگاه هم کار کنید.

دانشجویان بین المللی متاهل یا صاحب فرزند ممکن است مایل باشند خانواده خود را با خود بیاورند. افسران ویزای کانادا درخواست اجازه تحصیل را که شامل اعضای خانواده همراه است، در نظر می گیرند.

باید توجه داشته باشید که گنجاندن اعضای خانواده در یک برنامه اجازه تحصیل ممکن است بر تصمیم افسر ویزا تأثیر بگذارد. اگر شما به عنوان یک خانواده تأیید شوید، همسر شما می تواند تمام وقت در کانادا کار کند. هر کودک همراه می تواند به صورت رایگان تحصیل کند.

اگر خانواده شما را همراهی کنند، همسرتان واجد شرایط دریافت مجوز کار آزاد می شود و به وی اجازه می دهد تا در تمام مدت تحصیل در کانادا کار کند.

همه دانشجویان بین المللی در کانادا باید دارای پوشش بهداشتی باشند. برخی شهرها به دانشجویان بین المللی اجازه دسترسی به سیستم مراقبت های بهداشتی عمومی کانادا را می دهند. دانشجویان در شهرهایی که پوشش درمانی ارائه نمی دهند، باید بیمه درمانی خصوصی بخرند. تمام موسسات کانادا طرح های بیمه درمانی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می کنند.

کانادا در صورت تمایل دانشجویان بین المللی به ماندن در این کشور، اقامت دائم را آسان می کند. مجوز کار پس از فارغ التحصیلی به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد، تا پس از تحصیل هم در کانادا بمانند و کار کنند.

پس از یک سال کار در کانادا، فارغ التحصیلان بین المللی می توانند واجد شرایط درخواست اقامت دائم شوند. برای درخواست PGWP باید ثابت کنید که تمام شرایط مجوز تحصیل خود را رعایت کرده اید. تحصیل باید فعالیت اصلی شما در طول مدت حضور در کانادا بوده باشد. PGWP معمولاً به همان مدت تحصیل شما در کانادا اعطا می شود.

جمع بندی

  • برای ویزای دانشجویی کانادا اقدام کنید

اگر می خواهید به کانادا بروید، تحصیل کنید یا کار کنید، مطمئن شوید که واجد شرایط درخواست هستید. از راهنمای ما استفاده کنید. موسسات برتر تحصیلی و شرایط مورد نیاز را ذکر کرده ایم. برای در خواست ویزای تحصیلی مدارک خود را آماده کنید. اگر شما بین 14 تا 79 سال دارید، احتمالاً باید اثر انگشت و عکس خود را هم (بیومتریک) تحویل بدهید.

  • ما درخواست شما را پردازش می کنیم

بعد از اینکه بیومتریک شما را گرفتیم، شروع به پردازش برنامه شما می کنیم. باید بررسی شود که چه مدت طول می کشد تا درخواست شما پردازش شود.

اگر به اطلاعات بیشتری از شما نیاز باشد، با شما تماس خواهیم گرفت.

  • ما در مورد درخواست شما مشاوره خواهیم کرد

هنگامی که بررسی درخواست شما را به پایان رساندیم، در صورت تأیید ورود به کانادا به شما اطلاع می دهیم. ما اسناد شما را صادر می کنیم. اگر درخواست شما رد شد، نامه ای برای پیگیری مجدد ارسال می کنیم که دلیل آن را به شما می گوید.

  • در صورت تأیید شما به کانادا سفر می کنید

هنگام ورود به کانادا، هویت شما را بررسی می کنند تا مطمئن شوند شما همان شخصی هستید که برای ویزای دانشجویی کانادا تأیید شده است.

ممکن است برای انجام این کار از بیومتریک شما استفاده شود. اگر نتواند هویت شما را تأیید کنند، ممکن است توسط یک افسر خدمات مرزی بازداشت شوید. این افسران به حفظ سلامت و ایمنی کانادایی ها کمک می کنند. اگر افسر تشخیص دهد که در سیستم مهاجرتی کانادا قابل قبول نیستید، اجازه ورود به کانادا را ندارید.

  • اجازه ورود به کانادا را دارید

زمانی که مرحله شناسایی را پشت سر بگذارید و شرایط ورود را داشته باشید، افسر خدمات مرزی گذرنامه شما را مهر می کند و به شما اطلاع می دهد که در کانادا اقامت داشته باشید. کودکان زیر 18 سال باید شرایط ورود به سیستم بزرگسالان را داشته باشند.