مهاجرت به کانادا

کانادا حدود دو پنجم قاره آمریکا شمالی را به خود اختصاص داده است و پس از روسیه دومین کشور بزرگ جهان است. این کشور کم جمعیت است و اکثر ساکنان آن در 125 مایلی مرز آن با ایالات متحده زندگی می کنند. مساحت کشور کانادا 9,984,670 متر مربع است و جمعیت آن 37,593,384 نفر می باشد. پایتخت کشور کانادا شهر اتاوا است. بزرگترین شهر این کشور تورنتو می باشد. بخش زیادی از کانادا به خاطر سرما و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است. نام این کشور از واژه سرخپوستی Kanata که به معنای دهکده یا سرپناه است نشات می گیرد.

در سال 2019 بیشتر از 340 هزار نفر برای مهاجرت به کانادا برای ویزای کانادا اقدام کرده و به این کشور سفر کرده اند. آمار مهاجرت کشور کانادا نشان می دهد که رتبه دهم مهاجرت به این کشور از طرف کشور ایران است. مطالعه ای که از طرف Statistics Canada انجام شده است نمایان افزایش 76000 نفری جمعیت کانادا است در سه ماه نخست 2020، که 82% این رشد به دلیل مهاجران به کشور بوده است. به دلیل همین مهاجر پذیر بودن بسیار بالای کانادا بیش از 30 خرده فرهنگ با جمعیت بالای 100000 نفر در کانادا زندگی می کنند. شهرهای پرجمعیت این کشور، تورنتو، ونکوور و مونترال نمایانگر این تفاوت های فرهنگی هستند. نزدیک به 25% از جمعیت کانادا را مهاجران تشکیل داده اند و این درصد هر ساله در حال افزایش است. همین چندگانگی فرهنگ ها و آزادی در عقاید می تواند یکی از دلایلی باشد که مهاجرین را به خود جذب می کند. برابری نژادی در سال 2020 در کانادا از 100 امتیاز همه امتیازات را کسب کرد و آزادی مذهبی 99.2 امتیاز را از آن خود کرد.

در سال 2020 کشور کانادا به بهترین کشور دنیا تبدیل شد که در دو موضوع کیفیت زندگی و اهداف اجتماعی آن کشور رتبه اول را در جهان کسب کرد و در موضوع توانایی برای تجارت رتبه سوم را کسب کرده و در این موضوع از نظر عدم فساد از 100 امتیاز تمامی امتیاز را کسب کرده است.

اکثریت افراد آب و هوای کشور کانادا را فقط با آب و هوای سرد شمالی آن می شناسند در حالی که قسمت های جنوبی این کشور دارای آب و هوایی معتدل هستند و از این قسمت ها به عنوان بهترین مکان ها برای زندگی یاد می شود. اما در کل به دلیل پهناور بودن کشور کانادا نمی توان گفت که تمامی نقاط آن یکسان هستند. میانگین دمای مناطق جنوبی کانادا 15 درجه سانتی گراد است.

نظام سلامت کانادا که به عنوان سیستم درمانی کانادا هم از آن یاد می شود یک سیستم کاملا پیشرفته است که با بودجه عمومی در اختیار مردمان آن قرار می گیرد. مراقبت های بهداشتی و درمانی کشور کانادا از طریق برنامه های استانی و منطقه ای تحت عنوان Medicare ارائه می گردد. و تقریبا 70% از نیازهای مراقبت های بهداشتی مردم را پوشش می دهد و آن 30 درصد باقی مانده از طریق بخش های خصوصی پرداخت می شود. خدماتی که تحت پوشش Medicare قرار نگرفته اند شامل برخی از داروهای تجویزی، دندان پزشکی و مراقبت های چشم هستند. قابل توجه است که برخلاف باور اشتباه عموم تمامی خدمات رایگان نیستند و برای مهاجران پس از ورود به خاک این کشور گرفتن این بیمه می تواند تا 90 روز طول بکشد اما هیچ کدام از موارد آن با کسی که تابعیت این کشور را دارد تفاوتی نخواهد داشت. برخی از بیمه هایی که در کشور کانادا وجود دارند شامل بیمه عمر، بیمه از کار افتادگی، بیمه بیکاری، بیمه مسافرتی، بیمه درمانی، بیمه خودرو می باشند.

سیستم آموزشی کشور کانادا سطح بالایی را در جهان دارد؛ دارای رتبه چهارم در امر آموزش بین المللی و البته هر ساله این کشور در تلاش است که سیستم آموزشی خود را ارتقا ببخشد. دانشگاه های موجود در کشور کانادا شامل دانشگاه بریتیش کلمبیا، تورنتو، آلبرتا، یورک، واترلو، وسترن،اوتاوا و مونترال می باشند. که همگی از سیستم آموزشی قدرتمندی بهره مند هستند. مدارس و کالج های بسیار زیادی در سراسر کانادا وجود دارند. سیستم آموزشی کالج ها متفاوت از دانشگاه ها می باشند و اکثریت افراد ترجیح می دهند که پس از اتمام دوره دبیرستان وارد کالج شوند تا مهارت های مربوط به کار را یاد بگیرند و به دلیل بازار کار خوب از سن پایین به درآمد خود دست بیایند.

انواع

ویزای مهاجرتی کانادا

لیست کامل انواع ویزاها جهت مهاجرت به کشور کانادا را مطالعه فرمایید. در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم ارزیابی رایگان را پر بفرمایید تا در اولین فرصت مشاورین ایرانوکا با شما تماس حاصل فرمایند‌.

در مورد کانادا بیشتر بدانید!

کانادایی ها به خود افتخار می کنند که همه شهروندان خود را تشویق می کنند تا به فرهنگ خود احترام بگذارند. در سال 1971، کشور کانادا یک سیاست ملی چند فرهنگی را اتخاذ کرد که تنوع این کشور را جشن می گیرد و همزمان، کانادا با چالش های ملی مرتبط با نگرانی های مردم بومی و ساکنان استان کبک که عمدتا فرانسوی زبان هستند، مواجه است.

از نظر سیاسی، کانادا یک سلطنت مشروطه با پادشاه بریتانیا به عنوان رئیس دولت است. رهبر سلطنتی به صورت محلی توسط نخست وزیر کانادا منصوب می شود. دولت کانادا از سبک بریتانیایی دموکراسی پارلمانی پیروی می کند. در حال حاضر ملکه الیزابت دوم رئیس کشور است. کشور کانادا توسط دولت های مستقل از هم اداره می شود، که در مجموع زیر پوشش دولت فدرال قرار گرفته اند.

کشور کانادا یک جامعه صنعتی با تکنولوژی بالا با استاندارد زندگی بالا است. قراردادهای تجاری در دهه های 1980 و 1990 به طور چشمگیری تجارت با ایالات متحده را تقویت کرد و اکنون این دو کشور بزرگ ترین شریک تجاری یکدیگر هستند. در حالی که بخش خدمات، بزرگ ترین محرک اقتصادی کانادا است، این کشور صادر کننده مهم انرژی، غذا و مواد معدنی است. کانادا رتبه سوم را در ذخایر ثبت شده نفت دارد و چهارمین تولید کننده بزرگ نفت در جهان است.

کشور کانادا از چندین ایالت تشکیل شده است. بسته به اینکه چه مردمی در هر یک از این ایالت ها زندگی می کنند، فرهنگ آن ایالت می تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی فرهنگ جامعه کانادا شباهت زیادی به فرهنگ مردم کشورهای ایالات متحده، فرانسه و انگلستان دارد. دلیل این شباهت نیز این است که این کشور مدتی از مستعمرات این دو کشور بوده است. از نکات آداب معاشرتی که رعایت آن ها مهم هستند باید به این اشاره کرد که تا زمانی که با فردی رابطه دوستی برقرار نکرده اید نباید فرد را به اسم کوچک مورد خطاب قرار دهید. مردم کانادا خیلی مرموز و یا پیچیده نیستند. در نتیجه برای ایجاد یک رابطه صمیمی با مردم نیاز به سعی و تلاش زیادی نخواهید داشت. به خاطر داشته باشید چه در قراردادها و چه در خرید های خود چانه زنی جایز نیست.

کشور کانادا معمولا در رده 10 کشور امن دنیا قرار می گیرد. بر اساس فهرست جهانی صلح در سال 2018 این کشور رتبه ششم را در آرام ترین کشورهای دنیا کسب کرد.

حداقل حقوق در این کشور دارای میانگین 11 الی 14 دلار کانادا در ساعت است. این میزان از درآمد یکی از بیشترین درآمدهای دنیا حساب می شود. کشور کانادا تنها کشوری است در آمریکای شمالی که از قانون مرخصی اجباری برای تعطیلات با تضمین 2 هفته ای پرداخت حقوق برای تمام کارکنان برخوردار است.

به طور میانگین زندگی اکونومیک یک نفر در کانادا بین 800 الی 1200 دلار کانادا هزینه دارد.

هزینه زندگی در کشور کانادا حدودا 87% گران تر از ایران است. اجاره خانه در کانادا حدود 96% از ایران گران تر است.بر طبق آخرین اطلاعات سال 2022 هزینه یک وعده غذا در رستوران ارزان قمیت حدود 8 دلار کانادا است. قیمت هر متر مربع خانه در مرکز شهر حدود 6,105,48 دلار کانادا است و در خارج از مرکز شهر حدود  4,513,11 دلار کانادا می شود. خدمات رفاهی در یک ماه که شامل خدمات اولیه (برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله) در یک خانه 85 متر مربعی حدود 167.93 دلار کانادا است.

بانک های کشور کانادا از سال 1983 هیچ شکست یا ورشکستگی را به خود ندیده اند و طبق اطلاعات سازمان World Economic Forum، از بیشترین ثبات در دنیا برخوردار بوده اند. نزدیک به 68% از شهروندان این کشور به صورت روزانه از طریق اپلیکیشن های بانکی به حساب های خود رسیدگی می کنند.

چرا

کانادا یکی از مقصد های مهاجرتی است؟

کشور کانادا دومین کشور بزرگ دنیا می باشد و ...

پدیده چند فرهنگی

در سال 1970، نخست وزیر وقت کانادا، پیر ترودو، برای کشور کانادا رسما سیاستی را جهت ارتقای مقوله چند فرهنگی اتخاذ کرد و از آن زمان تا به حال این پدیده به یکی از هویت های این کشور تبدیل شده است و مایه افتخار آن حساب می شود. رویکرد این کشور با فرهنگ های متفاوت در جهت حفظ آنان رویکرد موزاییکی است، به گونه ای که مهم نیست شما از چه فرهنگی باشید، در کمال هماهنگی و احترام می توانید در این کشور زندگی کنید. اوج تفاوت های فرهنگی را می توانید در شهرهای پرجمعیت و پرجنبش کانادا نظیر تورنتو، مونترال و ونکوور را ببینید. احترام به عقاید دیگران و فرهنگ آن ها بسیار مهم است و اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید باید به خوبی این را در ذهن خود بسپارید.

سیستم آموزشی

کشور کانادا طبق گزارش CNBC، مبلغ بیشتری را در مقایسه با دیگر کشورهای صنعتی صرف سرانه تحصیلات می کند. کانادا تحصیل کرده ترین کشور دنیا حساب می شود. سیستم آموزشی آن K-12 یکی از بهترین نمونه ها در دنیا است. در کشور کانادا چندین عدد از دانشگاه های برتر جهان قرار دارند. دانشگاه هایی چون دانشگاه تورنتو، مک گیل و بریتیش کلمبیا. اکثریت دانشگاه ها کمک هزینه ها و بورسیه هایی را در سطوح مختلف برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته اند.

استقبال از مهاجران

کشور کانادا بالاترین نرخ پذیرش مهاجران را در میان دیگر کشورهای توسعه یافته دارد و فقط در سال 2018 حدود 310 هزار نفر به این کشور مهاجرت کرده اند. این کشور هنوز هم در حال پذیرش مهاجران است و از اولویت های آن در برنامه ریزی های این کشور است.

نیاز به مشاوره در زمینه ی خدمات ما دارید؟

...منتظر شنیدن صدای شما هستیم