مهاجرت به دانمارک

کشور دانمارک با نام رسمی پادشاهی دانمارک، کشوری است قرار گرفته در شمال اروپا که پایتخت آن شهر کپنهاگ است. مساحت آن 43,094 کیلومتر مربع است که آن را تبدیل به کوچک ترین کشور اسکاندیناوی می کند؛ دانمارک جنوبی ترین کشور اسکاندیناوی است و تنها مرز خاکی که دارد با کشور آلمان است. خاک این کشور به پنج استان هوددستادن، نوردیولند، میدیولند، شیلند و سوددانمارک تقسیم شده است. پادشاهی دانمارک در قرن دهم میلادی ظهور کرد و شامل دو کشور جزیره ای اقیانوس اطلس شمالی، جزایر فارو و گرینلند است. جمعیت کل دانمارک در سال 2020  5,814,422 نفر بود که حدود 8.5% از آن را مهاجران تشکیل می دادند. زبان رسمی کشور، زبان دانمارکی است و واحد پولشان کرون دانمارک می باشد.

کشور دانمارک طی سال های متمادی به عنوان یکی از مرفه ترین و بهترین کشور های دنیا برای زندگی شناخته شده است. کسب رتبه دوم “کیفیت زندگی” در سال 2020 در کل دنیا گویای این موضوع است. همین موضوع باعث شده است که افراد زیادی قصد مهاجرت به این کشور را داشته باشند. در سال 2016 این کشور شاد ترین کشور دنیا نام گرفت. امتیاز 97% سیستم های آموزشی و بهداشتی آن از دیگر جذابیت های آن برای مهاجران می باشند. در سال 2020 حدود 800 هزار نفر از جمعیت دانمارک را مهاجران تشکیل دادند که ایرانیان سهمی در حدود 22 هزار نفر را در این آمار داشتند.

آب هوای دانمارک معتدل، مرطوب و پرباران است. موقعیت قرار گیری کشور دانمارک به گونه ای است که سه اقلیم اروپایی آن را تحت تاثیر قرار می دهند. دلیل معتدل بودن آب و هوای دانمارک وزش بادهای غربی و دریاهایی است که تقریبا این کشور را کامل احاطه کرده است. بارش های دانمارک بیشتر به صورت باران هستند تا برف. زمستان ها در دانمارک نسبتا معتدل و تابستان ها بسیار دلپذیر هستند.

نظام سلامت و خدمات درمانی در کشور دانمارک از درآمدهای مالیاتی تهیه می شوند. در این کشور هرکسی که بیمار شود، حق درمان رایگان در بیمارستان را دارد؛ این مورد حتی شامل توریست هایی هم که از کشورهای دیگر به دانمارک وارد شده باشند نیز می شود. هر فردی که اقامت دانمارک را داشته باشد دسترسی رایگان به سیستم های مراقبت بهداشتی دارد. بیشتر معاینه ها و معالجات رایگان هستند. همه دانمارکی ها از خدمات مراقبت های عمومی تامین می شوند. خدماتی از جمله مراقبت های اولیه، تخصصی، خدمات بیمارستان، سلامت روان، پیشگیری و … البته ممکن است افراد بیمه تکمیلی داوطلبانه ای را برای پرداخت هزینه های خرید داروی خاص، خدمات دندان پزشکی و دیگر خدمات خریداری کنند. بیمه های تکمیلی عمدتا توسط خود کارفرمایان خصوصی ارائه می شوند.

رویکرد سیستم آموزشی کشور دانمارک به گونه ای است که تشویق برای توسعه خود و خودپروری است. نظام نمره دهی در تمامی مقاطع مدارس حذف شده اند.  نظام آموزشی دانش آموزان را به این درک می رسانند که همه شبیه هم نیستند و هر فردی استعداد منحصر به خودش را دارد و باید متناسب با ویژگی های خودش جایگاه مناسب را در جامعه پیدا کند. در کشور دانمارک 9 سال آموزش تمام وقت اجباری برای کودکان بین 7 تا 16 وجود دارد. بعد از نهمین سال دانش آموزان می توانند انتخاب کنند که فراگیری را ادامه دهند یا خیر. تعدادی از برترین دانشگاه های جهان در این کشور قرار گرفته اند. تحصیل به زبان انگلیسی در اکثریت این دانشگاه ها امکان پذیر است. اخذ کمک هزینه های مالی برای دانشجویان بین المللی دارای شرایط مطابق با قوانین این کمک هزینه ها نیز امکان پذیر است. از دانشگاه های دانمارک می توان به دانشگاه های Copenhagen، Technical University of Denmark، Aarhus و Aalborg اشاره کرد.

انواع

ویزای مهاجرتی دانمارک

لیست کامل انواع ویزاها جهت مهاجرت به کشور دانمارک را مطالعه فرمایید. در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم ارزیابی رایگان را پر بفرمایید تا در اولین فرصت مشاورین ایرانوکا با شما تماس حاصل فرمایند‌.

در مورد دانمارک بیشتر بدانید!

شهر کپنهاگ، پایتخت دانمارک، خانه موسسات برجسته ای مانند بورس اوراق بهادر کپنهاگ است. این پایتخت همچنین به عنوان مرکزی برای اتصال شمال اروپا به سایر نقاط جهان عمل می کند، با بزرگ ترین فرودگاه بین المللی در اسکاندیناوی، یک بندر فعال، یک سیستم مترو و پل اوروسند که اتصالی است بین کشور سوئد و دانمارک.

از سال 1849، دانمارک تحت یک سلطنت مشروطه فعالیت می کند. ملکه مارگرت دوم رئیس تشریفاتی فعلی دولت و لارس لوکه راسموسن نخت وزیر است. Folketing عالی ترین نهاد قانون گذاری در دانمارک است. اعضای آن توسط مردم دانمارک انتخاب می شوند. دولت دانمارک بسیار باثبات و بسیار شفاف است.

از طریق مالیات تدریجی، دانمارک یک سیستم مراقبت بهداشتی جهانی را به کار می گیرد که در آن شهروندان عمدتا مراقبت های پزشکی رایگان دریافت می کنند. تحصیلات عالی نیز رایگان هستند. جای تعجبی ندارد که دولت و ساختار مترقی دانمارک، تحرک اجتماعی باورنکردنی ایجاد می کند.

کشور دانمارک دارای چندین صنعت پیشرو از جمله فرآوری مواد غذایی، گردشگری، تولید آهن، فولاد و ماشین آلات است. عمده صادرات آن مواد غذایی فرآوری شده، ماشین آلات کشاورزی و صنعتی، داروسازی و مبلمان است.

کشور دانمارک یکی از اعضای موسس ناتو، عضو بسیاری از سازمان های بین المللی دیگر از جمله اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد، شورای شمال اروپا، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و سازمان امنیت و همکاری در اروپا است.

طبق تحقیقات انجام شده توسط سازمان یونسکو مردم دانمارک بعد از مردم کشور نروژ به خوشبخت ترین مردم روی زمین شهرت دارند ولی طی چندین سال متوالی اخیر مقام اول در رضایتمندی از زندگی را کسب کرده اند.

در کشور دانمارک، همه ی افراد تا زمانی که قانون را رعایت کنند، می توانند آزادانه به امور دینی خود بپردازند و عقاید خود در مورد زندگی را دنبال کنند. تمام افراد مختارند که آزادانه عقاید یا وابستگی های مذهبی خود را تغییر دهند.

میانه روی، برابری اجتماعی و وقت شناسی از جنبه های مهم روش زندگی در کشور دانمارک است.

در میان دانمارکی ها مزاح در روابط مردمی نقش بسزایی دارد. طعنه زدن در بین مردم رایج است. افراد می توانند چیزهایی به یکدیگر بگویند که به گوش شنونده ناخوشایند است و به راحتی باعث ترس و وحشت یک فرد جدید می شود؛ ولی این ها اغلب نشانه رفاقت و احترام متقابل است، اگرچه یکدیگر را کمی مسخره می کنند.

اقتصاد کشور دانمارک مبتنی بر مدل امنیت انعطاف پذیری است که بازار کار انعطاف پذیر را سیاستی برای بیکاران ترکیب می کند. این مدل امنیت انعطاف پذیری به کسب  و کارها این امکان را می دهد تا با هزینه کم و سریع تاسیس شوند، زیرا نظارت کمیاب دولت در مورد مورادی مانند پایان کار یا ساعات کاری وجود دارد. نرخ مالیات 24.5% است، اما نرخ مالیات بر درآمد آن در میان بالاترین نرخ ها در جهان است.

اجاره خانه در کشور دانمارک در سال 2022 حدودا 96.13% از ایران بیشتر است. هزینه زندگی حدودا 129.04% بیشتر از ایران است. هزینه زندگی یک نفر در این کشور بدون اجاره خانه حدودا 1.064.73$ است؛ و برای یک خانواده چهار نفره حدود 3.837.44$ است. قیمت هر متر مربع خانه در مرکز شهر حدود 37.398.53 کرون است و در خارج از مرکز شهر حدود 26.230.73 کرون می شود.

خدمات رفاهی در یک ماه که شامل خدمات اولیه (برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله) در یک خانه 85 متر مربعی حدود 1.224.19 کرون است.

چرا

دانمارک یکی از مقصد های مهاجرتی است؟

کشور دانمارک طی سال های متمادی به عنوان یکی از مرفه ترین و بهترین کشور های دنیا برای زندگی شناخته شده است.

کیفیت و میزان رضایت از زندگی

کیفیت بالای زندگی در کشور دانمارک در کل دنیا رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. “امنیت” 97.5، “ثبات سیاسی” 96.9، “برابری درآمد” 100 و “اهمیت به خانواده” 91.5 امتیاز از 100 امتیاز را کسب کرده اند.

در دانمارک ذهن شما فارغ از نگرانی هایی در مورد حقوق اولیه خواهد بود. برای خودتان و یا فرزندانتان تجربه زندگی در چنین کشوری در هر نقطه ای از دنیا میسر نیست.

برابری های اجتماعی

کشور دانمارک از نظر اهمیت دادن به اهداف اجتماعی مانند برابری جنسیتی، قومیتی و نژادی و اهمیت به محیط زیست و حقوق حیوانات و آزادی عقیده و مذهب در رتبه دوم در دنیا قرار دارد. حتی برنامه ای در این کشور برای آشنایی بیشتر مردم با دین اسلام نیز وجود دارد. “برابری جنسیتی” در دانمارک 96.4% است؛ و دومین کشور مناسب برای زنان در جهان محسوب می شود.

ثبات اقتصادی

در سال 2020 “ثبات اقتصادی” این کشور 89 امتیاز از 100 امتیاز را از آن خود کرد. “برابری در آمد” همه امتیازات را کسب کرد. در نتیجه ثبات اقتصادی موجود در کشور دانمارک مثال زدنی است. در چنین کشوری شما هرگز نگران درآمد و تامین مخارج خود نخواهید شد.

نیاز به مشاوره در زمینه ی خدمات ما دارید؟

...منتظر شنیدن صدای شما هستیم