مهاجرت به آلمان

کشور آلمان (با نام رسمی Bundesrepublik Deutschland Germany)، پرجمعیت ترین کشور اتحادیه اروپا است. جمعیت آن 83,092,962 نفر است. آلمان از نظر مساحت، هفتمین کشور بزرگ اروپا و 62 امین کشور بزرگ جهان است. مساحت آن 357,022 کیلومتر مربع می باشد. آلمان در اروپای مرکزی قرار گرفته است و با نه کشور همسایه است. آلمان از سمت شمال با کشور دانمارک، از شرق با جمهوری چک و لهستان، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با کشورهای فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند هم مرز است. این کشور 16 ایالت دارد. پایتخت آن شهر برلین می باشد. زبان رسمی زبان آلمانی است اگر چه زبان های محلی دیگری نیز مانند فرانسوی و دانمارکی وجود دارند. واحد پول کشور آلمان یورو است.

کشور آلمان عضوی از سازمان های بین المللی بزرگ از جمله سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، گروه 20، ناتو و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه می باشد.

کشور آلمان جزو کشورهای اهداف مهاجرتی برای بسیاری از ایرانیان می باشد. در سال های اخیر این کشور با کمبود نیروی کار مواجه شده است و برای تامین نیروی مورد نیاز اقدام به جذب مهاجرین کرده است. در نتیجه برنامه های مهاجرتی ویژه ای با جذب مهاجرین در نظر گرفته شده است. اکثریت قریب به اتفاق شهروندان، قومیت آلمان را دارند و ترک ها و دیگر اروپایی ها از اقلیت های قابل توجه هستند. آلمان یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرت در جهان است، اگرچه سیاست درهای باز آن به دلیل جنایاتی که اخیرا در داخل مرزهای این کشور مرتکب شده است، به محل مناقشه تبدیل شده است. از دیگر دلایل مهم مهاجرت زیاد به این کشور، رایگان بودن تحصیل در این کشور می باشد.

آب و هوای کشور آلمان عمدتا معتدل بوده و از تابستان هایی گرم و زمستان هایی سرد بهره می برد. بخش های غربی و شمالی نزدیک دریای آلمان دارای شرایط آب و هوایی اقیانوسی و بخش مرکزی و شرقی آلمان دارای آب و هوای قاره ای معتدل هستند. تابستان ها در آلمان خیلی آفتابی نبوده. و بیشتر مواقع، روزها خنک و مرطوب هستند. به دلیل وجود درگیری بین توده های هوای معتدل سرد سیبری و آتلانتیک، شرایط آب و هوایی را ناپایداری در این کشور حاکم است.

سیستم بهداشت و درمان کشور آلمان جزو توسعه یافته ترین سیستم های جهان می باشد. طبق اطلاعات متنشر شده توسط منابع معتبر جهان کمترین زمان انتظار برای، درمان، ویزیت و جراحی در اروپا متعلق به کشور آلمان است. البته این بدین معنی نیست که در این سیستم قوی نیز مشکلاتی وجود ندارد. یکی از مشکلات سیستم درمانی این کشور، هزینه های درمان، به دلیل طولانی شدن دوره های بستری است. از دیگر چالش های این کشور در نظام درمانی، کمبود بیمارستان ها و مراکز درمانی می باشد؛ این مشکل باعث سقوط رتبه این کشور در یورو سلامت شده است و از رتبه هفتم به رتبه دوازدهم رسیده است. سیستم بهداشتی عمومی آلمان در سال 2020 از صد امتیاز توانست 98.1 امتیاز را از آن خود کند.

سیستم آموزشی کشور اکثرا مانند دیگر کشورهای اروپایی است. اگر چه تفاوت اصلی آن در این است که هر ایالت سیستم آموزشی خاص خود را برای مدارس دارد. طبق قوانین آموزشی مصوب در قانون اساسی کشور آلمان، همه ی افرادی که در آلمان زندگی می کنند باید معمولا از سن 6 الی 7 سالگی به مدرسه بروند و حداقل تا کلاس نهم را به پایان برسانند.

46 مجموعه آموزشی عالی از 2029 دانشگاه این کشور در رتبه بندی های موجود در جهان جایگاه قابل توجهی را دارند. 12 مورد از این گروه را می توان در لیست 200 دانشگاه برتر جهان یافت.

برخی از دانشگاه های این کشور شامل Freie Universitat, Ludwig Maximilian of Munich, Technische Universitat Munchen, Humboldt University of Berlin, Heidelberg University, RWTH Aachen University, Goethe UniversityFrankfurt هستند.

انواع

ویزای مهاجرتی آلمان

لیست کامل انواع ویزاها جهت مهاجرت به کشور آلمان را مطالعه فرمایید. در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم ارزیابی رایگان را پر بفرمایید تا در اولین فرصت مشاورین ایرانوکا با شما تماس حاصل فرمایند‌. ‌

در مورد آلمان بیشتر بدانید!

کشور آلمان ثروتمندترین کشور اروپایی است. یکی از بزرگ ترین اقتصاد های جهان است. و از زمان اتحاد مجدد شرق و غرب جهان شاهد رشد پیوسته آن در جامه بین المللی بوده است.

قبایل آلمانی زبان در شمال اروپا مربوط به دوران باستان هستند؛ اما دولت مدرن آلمان در قرن نوزدهم شکل گرفت. شکست در دو جنگ جهانی قرن بیستم باعث شد که کشور تقسیم شود و اتحاد مجدد در سال 1990 پس از فروپاشی دولت کمونیستی آلمان شرقی رخ داد.

آلمان یک دموکراسی پارلمانی است. میراث نازیسم امروز خود را در قالب قوانین سخت گیرانه ای نشان می دهد که هم سخنان نفرت انگیز و هم انکار هولوکاست را مورد توجه قرار می دهد.

اگر قصد مهاجرت به کشور آلمان را دارید توجه داشته باشید جامعه و دولت این کشور به حدی نسبت به موضوع نازیسم حساس هستند که از نام بردن اسم “هیتلر” خودداری می کنند در نتیجه به هیچ عنوان از این اسم در صحبت های خود استفاده نکنید. و در کل اشاره ای به آن نداشته باشید مخصوصا اگر در خیابان هستید. هنوز گروهی بسیار کوچکی از حزب نازیسم در این کشور وجود دارند که البته فعالیتی نمی توانند داشته باشند. اما در نهایت امکان دارد از هر نژادی که باشید مورد تنفر این گروه از آدم ها واقع شوید؛ اما باقی مردم آلمان اینگونه نیستند.

به خاطر داشته باشید هنگام مهاجرت به این کشور حتما یادگیری این زبان را در اولویت خود قرار دهید. حتی اگر قرار بر این است که ویزای تحصیلی بگیرید و در دانشگاهی درس بخوانید که مدرک زبان آلمانی را از شما نخواسته است؛ در صورت ندانستن زبان آلمانی کار پیدا کردن برای شما کار دشواری خواهد بود. اما اگر زبان آلمانی شما عالی هم نباشد، زمانی که مردمان آلمانی ببینند برای یادگیری زبان آنان تلاش کرده اید، راحت تر به شما کار می دهند. مانند اکثریت کشورهای اروپایی مردمان کشور آلمان نیز بر روی زبان کشورشان تعصب خاصی دارند.

مردم کشور آلمان مردمان سخت کوشی هستند. آن ها روزهای دوشنبه تا جمعه را به سختی کار می کنند. و تمام تمرکز خود را صرف کار خود می کنند به حدی که حتی موبایل خود را در ساعات کاری چک نمی کنند و همین انتظار را نیز از مهاجران دارند. به خاطر داشته باشید تاخیر داشتن در این کشور عواقب نامناسبی از هر نظر برای شما خواهد داشت. اکثرا جنب و جوش بیشتری را در فصل تابستان در خیابان های خواهید دید اما زندگی شبانه مردمان این کشور متفاوت از آن چیزی است که در ایران به آن عادت دارید. شب ها تقریبا بعد از ساعت هشت شب شما فعالیت زیادی را نخواهید دید و اگر شلوغ کاری زیادی از طرف فردی ببینند با دید یک فرد بی فرهنگ به شما نگاه خواهند کرد.

کشور آلمان یکی از غول های اقتصادی در جهان محسوب می شود. آلمان از اقتصاد بازار اجتماعی استفاده می کند. سرمایه داری بازار باز که تضمین های خدمات اجتماعی خاصی را نیز به همراه دارد. اقتصاد آن یکی از بزرگ ترین اقتصاد های جهان است و آلمان یکی از وارد کنندگان و صادر کنندگان پیشرو در جهان است. خدماتی که شامل صنایعی مانند مخابرات، مراقبت های بهداشتی و گردشگری است، بیشترین سهم را در اقتصاد کشور دارد. صنعت و کشاورزی از دیگر بخش های مهم اقتصادی هستند.

آلمان دارای نیروی کار بسیار ماهر و مرفه است. جمعیت این کشور در حال پیر شدن است؛ همین خود باعث شده است تا سطح مخارج برای خدمات اجتماعی بالا بروند.

از نظر فرهنگی، آلمان برخی از چهره های برجسته جهان در علوم طبیعی و اجتماعی و همچنین هنر به وجود آورده است. سرزمینی که چاپخانه مدرن را به وجود آورد. لودویگ ون بتهوون و امانوئل کانت دارای سنت های قوی در ادبیات، موسیقی و فلسفه هستند. فستیوال های مردمی همچنان در آلمان امروزی محبوب هستند که مهم ترین آنها جشنواره سالانه اکتبر است.

کشور آلمان از نظر کارآفرینی در جهان در سال 2020 رتبه دوم را کسب کرده است. و در موضوع “چارچوب قانونی به خوبی توسعه یافته” از 100 امتیاز همه ی امتیازات را کسب کرده است. در موضوعات “زیرساخت های به خوبی توسعه یافته” و “شیوه های تجاری شفاف” نیز امتیاز 99.98 را کسب کرده است. در موضوع ثبات اقتصادی در سال 2020 توانسته است که تمامی 100 امتیاز را کسب کند.

اجاره خانه در کشور آلمان در سال 2022 حدودا 58.65% از ایران بیشتر است. هزینه زندگی در آلمان حدودا 75.30% بیشتر از ایران است. هزینه زندگی یک نفر در کشور آلمان بدون اجاره خانه حدودا 876.32$ است؛ و برای یک خانواده چهار نفره حدود 3.002.96$ است. قیمت هر متر مربع خانه در مرکز شهر حدود 5,446.58 دلار است و در خارج از مرکز شهر حدود  3,763,23 دلار می شود.

خدمات رفاهی در یک ماه که شامل خدمات اولیه (برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله) در یک خانه 85 متر مربعی حدود  229,89 دلار است.

چرا

آلمان یکی از مقصد های مهاجرتی است؟

آلمان گزینه خوبی برای مهاجرت است چرا که ...

سیستم آموزشی

سیستم آموزشی کشور آلمان از 100 امتیاز توانسته 97.5 امتیاز را کسب کند. دانشگاه های این کشور به دو نوع تقسیم بندی می شوند؛ دانشگاه هایی که در آن ها رشته های تحصیلی را به صورت آکادمیک ادامه می دهید و مدارک مقاطع تحصیلی عالیه را دریافت می کنید. گروه دوم دانشگاه ها به گونه ای هستند که تخصصی را در زمینه بازار کار به انتخاب خودتان به شما آموزش می دهند و شما سریعا بعد از اتمام این دوره ها می توانید وارد بازار کار مربوط به رشته خود شوید و به درآمد خوبی دست پیدا کنید. درآمد یک برقکار تقریبا برابر درآمد یک پزشک است در نتیجه فقط افرادی سراغ دسته اول دانشگاه ها می روند که علاقه به رشته تحصیلی خاصی دارند و این می تواند از هر سنی باشد.

رایگان بودن دانشگاه های متعدد در این کشور حتی برای مهاجران، بسیاری از قشر تحصیل کرده را برای ادامه تحصیل به این کشور وسوسه می کند. حتی اگر برای دانشگاه خود باید شهریه پرداخت کنید می توانید درخواست کمک هزینه به دانشگاه بدهید .

کیفیت و میزان رضایت از زندگی

کشور آلمان در سال 2020 توانست برای شاخص کیفیت زندگی رتبه نهم را در کل دنیا کسب کند. در یکی از زیر شاخه های این شاخص، “پایداری اقتصادی” آن امتیاز 100 را کسب کرد. در زیر شاخه “امنیت” امتیاز 72% و در زیر شاخه “سیستم سلامت عمومی رتبه ” 98.1% را کسب کرد.

با مهاجرت به کشور آلمان می توانید خیالتان از بابت رفاه اجتماعی کامل باشد. ساکنین این کشور با پرداخت مالیات خود می توانند خیالشان راحت باشد که در هنگام تنگدستی و یا از کار افتادگی و یا افزایش سن، دولت از آن ها مراقبت خواهد کرد و کمک های مورد نیازشان را به آنان ارئه خواهد داد.

اقتصاد

اقتصاد کشور آلمان چندین سال متوالی است که از قوی ترین اقتصاد کشورهای اروپایی به حساب می آید و در کل دنیا نیز اقتصاد آن زبانزد است. در سال 2020 “بازار کار خوب” این کشور توانست 93.2 امتیاز را کسب کند. یعنی اگر شما به این کشور مهاجرت کنید احتمال 93% وجود دارد که کار پیدا کنید. این کشور ارتباطات اقتصاد قویی با جهان دارد به طوری که توانست از 100 امتیاز 95 امتیاز را کسب کند.

به صورت مشخصی این کشور نیاز به نیروی کار دارد و همزمان با اینکه به نیروی کار نیاز دارد، اقتصاد آن نیز قوی است در نتیجه می توان از کشور های بسیار مناسب برای مهاجرت باشد.

نیاز به مشاوره در زمینه ی خدمات ما دارید؟

...منتظر شنیدن صدای شما هستیم