مهاجرت به سوئد

کشور سوئد (با نام رسمی پادشاهی سوئد) کشوری است قرار گرفته در شمال اروپا در شبه جزیره اسکاندیناوی. مساحت کل آن 450,295 کیلومتر مربع است و جمعیت آن 10,278,887 نفر می‏ باشد. سوئد چهارمین کشور بزرگ اروپا است. حدود 9/7 میلیون نفر جمعیت آن را افرادی تشکیل می ‏دهند که در این کشور به دنیا آمده اند. سوئد از شمال شرق با کشور فنلاند، از جنوب شرقی با دریای بالتیک، از غرب با کشور نروژ و از شرق با خلیج بوتنی و از جنوب غربی با کشور دانمارک هم مرز است. پایتخت و بزرگ ترین شهر این کشور استکهلم است. زبان رسمی آن سوئدی است.

کشور سوئد در طول تاریخ به عنوان یکی از مهاجر پذیرترین کشورهای اروپا شناخته شده است. سوئد همیشه یکی از مقاصد اصلی مردم دیگر کشورها بوده است برای مهاجرت؛ یکی از دلایل رشد جمعیت آن نیز بحث مهاجران آن بوده است. در سال 2009 میلادی مهاجرت در این کشور به حد نهایی خود رسید و حدود 102,280 نفر به سوئد مهاجرت کردند. رتبه ‏های خوب این کشور از جنبه های گوناگون ملی مانند کیفیت زندگی، آزادی، بهداشت، آموزش، مردم سالاری، رفاه، و توسعه انسانی از جذابیت ‏های آن برای مهاجرین می ‏باشد.

وضعیت آب و هوایی کشور سوئد سرد می باشد. اما جریان های گلف استریم آب و هوای سوئد را از آنچه که در اذهان عمومی قرار دارد ملایم تر کرده است. فقط %30 از خاک این کشور از نظر جغرافیایی قابلیت زیستن را دارند. به دلیل موقعیت جغرافیایی این کشور در هر نقطه از آن می توان تجربه ای متفاوت از فصول در سال داشت. شمال این کشور غالبا غیر قابل سکونت است. زمین ‏های آن دارای رودخانه و قله های بلند آلپ است. برخلاف شمال آن در قسمت جنوب شهر ها، ییلاق ها و سواحل بی کران قرار گرفته اند. بسیاری از افراد به علت باورهای غلط از آب و هوای آن از مهاجرت به این کشور پشیمان می شوند اما این تصورات اشتباه هستند.

کشور سوئد هر ساله در فهرست 10 سیستم برتر بهداشتی جهان قرار می گیرد. سیستم بهداشت و درمان آن به حدی حائز اهمیت است که بسیاری از کشورهای دیگر در دنیا از آن به عنوان الگو استفاده می کنند. نظام بهداشت و درمان سوئد خدمات باکیفیت و ارزان قیمتی را به همه ساکنان قانونی سوئد (حتی مهاجرین) ارائه می دهد. عملکرد نظام بهداشت و درمان کشور سوئد به صورت غیرمتمرکز بنا شده است و مسئولیت های مربوط به آن در نیان بدنه دولت های ملی، ناحیه ای و محلی تقسیم شده است. بیشتر تامین بودجه‏ های درمانی حاصل مالیات های ناحیه ای هستند. به همین دلیل قابلیت در دسترس بودن برخی از خدمات در شورای شهرهای مختلف، به میزان مالیات دریافتی، متغیر است. عموما همه کادر درمان توانایی صحبت کردن به زبان انگلیسی را ندارند اما اگر بیماری که غیر سوئدی زبان باشد از لحاظ قانونی حق داشتن یک مترجم را دارد.

کشور سوئد دارای دانشگاه‏ هایی با رتبه بندی بالا در QS است. موسسه های آموزشی عالی آن به دو نوع تقسیم بندی می شوند. این دو دسته دانشگاه و کالج های دانشگاهی هستند. دانشگاه ها بر محور پژوهش هستند و مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در بسیاری از رشته های آکادمیک برای دانشجویان اعطا می کنند. کالج های دانشگاهی اکثرا بر علوم کاربردی تمرکز دارند. برخی از دانشگاه‏ ها و کالج های این کشور شامل Lund university, Stockholm university, Uppsala universitet, Gothenburg University, Karoliska Institute می باشند.

انواع

ویزای مهاجرتی سوئد

لیست کامل انواع ویزاها جهت مهاجرت به کشور سوئد را مطالعه فرمایید. در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم ارزیابی رایگان را پر بفرمایید تا در اولین فرصت مشاورین ایرانوکا با شما تماس حاصل فرمایند‌.

در مورد سوئد بیشتر بدانید!

کشور سوئد علی رغم ریشه های نظامی گرایانه اش، قرن ها در زمان جنگ بی طرف مانده است. در عوض، تعهد به حقوق بشر، خدمات عمومی و پایداری کمک کرده است تا آن را به یک رهبر محترم در امور بین الملل تبدیل کند.

کشور سوئد تحت مدلی شبیه به کشورهای دیگر شمال اروپا عمل می کند: به شدت سرمایه دار که درصد زیادی از هزینه ها صرف خدمات عمومی می شود. نرخ های ملی کاهش یافته است و زیر ساخت های پیشرفته و شبکه حمل و نقل به توزیع برابر ثروت کمک می کند. مراقبت های بهداشتی و همچنین تحصیلات دانشگاهی رایگان است و مردم آن یکی از طولانی ترین زمان های امید به زندگی را در جهان دارند.

تقریبا تمام زباله های سوئد بازیافت می شوند.

سوئدی ها جزو سخاوتمندانه ترین مردم جهان محسوب می شوند و هر ساله حدود 1 درصد از تولید ناخالص ملی را به برنامه های کمک های بشر دوستانه اهدا می کنند. در حال حاضر 10 درصد از جمعیت را پناهندگان تشکیل می دهند.

کشور سوئد از نظر کیفیت زندگی در سال 2020 رتبه سوم را در جهان داشته است و در اهداف اجتماعی رتبه چهارم را کسب کرده است. برای بیزینس کشور سوئد رتبه پنجم را کسب کرده است و از نظر شادی از 100 امتیاز  امتیاز 90.7 را کسب کرده است.

واحد پولی این کشور کرون سوئد می باشد. دارایی های کل مردم سوئد 531$ میلیارد است.

اقتصاد کشور سوئد بر پایه صادرات است که چوب، انرژی آبی و سنگ آهن به آن کمک می‏کند. حدود 90% از همه ی منابع در مالکیت خصوصی هستند و حدود 5% در مالکیت دولت و 5% دیگر یا تعاونی های مصرف هستند و یا تولید.

یکی از ویژگی های متمایز و مهم فرهنگ کشور سوئد، طرفداری آن ها از برابری حقوق انسان ها است، به همین دلیل اهمیتی به رقابت کردن نمی دهند و کودکان خود را به گونه ای تربیت می کنند که خود را برتر از دیگران ندانند؛ آن های ترجیح می دهند که به حرف دیگران گوش دهند تا مطمئن شوند که بعدا حرف خودشان شنیده می شود؛ خیلی آرام و با متنانت صحبت می کنند. کم اتفاق می افتد که یک سوئدی خشم یا احساسات خود را در محل عمومی نشان دهد. اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید باید در نظر داشته باشید صفاتی چون احترام، صداقت و برابری بسیار مهم هستند و باید حتما این ویژگی ها را در خود افزایش دهید. خانواده و حقوق کودکان در این کشور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. برای اینکه والدین بتوانند بهترین مراقبت را از کودک خود داشته باشند حق و حقوق هایی به آنان تعلق می گیرد که در کل دنیا مثال زدنی هستند؛ والدین می توانند تا 18 ماهگی کودکشان سر کار نروند و هر یک نیز حق دارند تا 8 سالگی و زمان مدرسه رفتن کودک، 25% از حجم کارشان را کاهش دهند. در تمامی این کشور شما شاهد حضور گرم خانواده ها خواهید بود و حتی در طراحی قطارها وسایل و محیطی برای بازی کودکان در نظر گرفته شده است.

طبق آمار سال 2022 هزینه زندگی در کشور سوئد حدودا 88.32% بیشتر از زندگی در ایران است. اجاره خانه در سوئد حدود 45.84% از ایران بیشتر است. هزینه زندگی یک فرد بدون اجاره خانه در سوئد حدودا 895.71$ است. و برای یک خانواده چهار نفره حدود 3.316.84$ می باشد.

قیمت هر متر مربع خانه در مرکز شهر حدود 51,482,32$ است و در خارج از مرکز شهر حدود 32,291,54$ می شود. خدمات رفاهی در یک ماه که شامل خدمات اولیه (برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله) در یک خانه 85 متر مربعی حدود 787,34$ است.

چرا

سوئد یکی از مقصد های مهاجرتی است؟

کشور سوئد در طول تاریخ به عنوان یکی از مهاجر پذیرترین کشورهای اروپا شناخته شده است.

کیفیت و میزان رضایت از زندگی

کسب رتبه سوم در سال 2020 در کل جهان از نظر کیفیت زندگی خود گویای جذابیت کشور سوئد است برای مهاجرت. از صد امتیاز هر دو ویژگی سیستم آموزشی عمومی و سیستم بهداشت عمومی صد امتیاز کامل را کسب کرده است و از نظر پایداری سیاسی نیز 95.4 امتیاز را کسب کرده. برابری درآمدی میان مردم 83.3 درصد را به دست آورده است. تمامی این امتیازات باعث می شود که کشور سوئد برای مهاجران به کشوری هدف تبدیل شود.

برابری

برای کسانی که مهاجرت می کنند و دارای ریشه ها و اعتقادات مذهبی متفاوتی هستند کشور سوئد می تواند مانند بهشت باشد چرا که احترام گذاشتن به تمامی این تفاوت ها و برابری در همه شرایط زندگی مهم هستند. و از اهداف تمامی مردم آن محسوب می شود. برابری نژادی از 100 امتیاز 87.7 امتیاز را در سال 2020 کسب کرده است و همچنین برابری جنسیتی  96.7 امتیاز را نیز به خود اختصاص داده است.

آزادی اعتقادات 87.4 درصد را کسب کرده است. در نتیجه فارغ از مذهب افراد مهاجر می توانند خیالشان راحت باشد که در همه زمینه ها حقوق آن ها برابر با دیگران خواهد بود اگرچه این به این معنا نیست که توهین و انتشار رفتارهایی که موجب نفرت پراکنی می شوند آزاد هستند. با این گونه رفتار ها حتما برخورد جدی خواهد شد؛ چه از طرف خود مردم و چه از طرف دولت.

سیستم آموزشی

مهاجران چه خود قصد ادامه تحصیل داشته باشند و چه فرزندانشان، در کشور سوئد خیالشان از بابت بهترین آموزش در دنیا راحت خواهد بود.

دارای سیستم آموزشی به روز و از پیشروان دیدگاه های آموزشی جدید برای دیگر کشورهای دنیا است .

تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های این کشور معمولا رایگان هستند. اما تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رایگان نیستند.

آموزش دانش آموزان از سن 6 الی 16 سالگی اجباری است فارغ از مخالفت خانواده ها؛ و برخوردار شدن از آموزش های عالی و برابر در مدارس دولتی به صورت رایگان تضمین شده اند.

نیاز به مشاوره در زمینه ی خدمات ما دارید؟

...منتظر شنیدن صدای شما هستیم