مهاجرت به اتریش

کشور اتریش قرار گرفته در قلب اروپای مرکزی، توسط دو جنگ جهانی قرن بیستم شکل گرفت. کل مساحت آن 83,871 کیلومترمربع است. این کشور از سمت شمال با جمهوری چک، از شمال غربی با کشور آلمان، از شمال شرقی با اسلواکی، از شرق با مجارستان، از جنوب با اسلوونی و ایتالیا، و از غرب با سوئیس و لیختن اشتاین هم مرز است. کل جمعیت اتریش طبق آخرین آمار سال 2020،   8,879,920 نفر است.

کشور اتریش دارای آب و هوای انتقالی اروپای مرکزی است، یعنی تابستان های گرم، زمستان های سرد و بارندگی کافی دارد. علاوه بر این، دو منطقه آب و هوایی متمایز در اتریش وجود دارد: شرق یک آب و هوای پانونی را نشان می دهد (تابستان های نسبتا گرم تا بسیار گرم، بارش نسبتا کم و زمستان های سرد)، منطقه آلپ مرکزی دارای ویژگی های بارز آب و هوای آلپ است (بارندگی بیشتر در تابستان در مقایسه با شرق و زمستان های طولانی با بارش برف سنگین).

بیمه درمانی کشور اتریش تقریبا همه کسانی که با حقوق کار می کنند، اکثرا افراد خود اشتغال، افرادی که مدعی مزایای بیکاری هستند و بازنشتگان را پوشش می دهد. خود بیماران باید هزینه بعضی از خدمات را (مانند درمان توسط پزشکان خصوصی، بستری شدن در بیمارستان ها، درمان هایی مربوط به دندان مانند ارتودنسی) پرداخت کنند. با این حال، بخشی از هزینه ها توسط صندوق بیمه درمانی آنها باز پرداخت می شود. در صورت بستری شدن در بیمارستان، مبلغ معینی به ازای هر روز اقامت در بیمارستان توسط بیمه قابل پرداخت است. در کل سیستم درمان عمومی این کشور از 100 امتیاز 74.9 امتیاز را کسب کرده است.

سیستم آموزشی کشور اتریش بسیار شبیه به سیستم آموزشی کشور آلمان می باشد. نظام آموزش آن مانند بسیاری از کشورهای دنیا شامل آموزشگاه های دولتی و خصوصی است. در این کشور رشته های تحصیلی متنوعی در رشته های فنی، علوم انسانی، هنر و سایر رشته های تحصیلی وجود دارد. دانشگاه های فنی، آموزش عملی ارائه می دهند که دسترسی مستقیم به یک حرفه را تسهیل می کند. این کشور به متقاضی که حتی 12 سال تحصیلی را به طور کامل گذرانده باشد بدون اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های این کشور اجازه ورود نمی دهد. باید به خاطر داشته باشید تمامی دانشگاه های این کشور فقط به زبان آلمانی تدریس می کنند. حدود 18 دانشگاه و 110 مرکز آموزشی در اتریش وجود دارد که بهترین دانشگاه این کشور در رتبه بندی های جهانی دانشگاه وین است.

در سال 2020، به طور متوسط 2.137 میلیون نفر با پیشینه مهاجرت در اتریش زندگی کردند که 24.4% از کل جمعیت محسوب می شود. اکثر افرادی که این کشور را برای مهاجرت انتخاب می کنند افرادی هنرمند یا نویسنده هستند؛ دلیل این امر نیز آن است که کشور اتریش فرهنگ غنی و پیشرویی در موسیقی کلاسیک دارد و مهد این نوع موسیقی می باشد و پس از آن رشته های دیگر مرتبط با هنر نیز در این کشور ارتقا یافته است. باید در نظر داشت این کشور جزو کشورهایی محسوب می شود که هزینه زندگی کردن در آن زیاد است و از 100 امتیاز مربوط به مقرون به صرفه بودن فقط توانسته 1.9 امتیاز را کسب کند.

انواع

ویزای مهاجرتی اتریش

لیست کامل انواع ویزاها جهت مهاجرت به کشور اتریش را مطالعه فرمایید. در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم ارزیابی رایگان را پر بفرمایید تا در اولین فرصت مشاورین ایرانوکا با شما تماس حاصل فرمایند‌.

در مورد اتریش بیشتر بدانید!

کشور اتریش یک دموکراسی پارلمانی غنی و پردرآمد است که میزبان چندین سازمان بین المللی کلیدی است. اندازه کوچک اتریش امروزی گذشته آن را به عنوان یک قدرت اروپایی که قرن ها تحت حکومت سلسله هابسبورگ دوام آورده بود، رد می کند. آن دوران پس از شکست امپراطوری اتریش-مجارستان در جنگ جهانی اول به پایان رسید. کشور اتریش پیش از آن خود را به عنوان یک جمهوری تثبیت کرد که در سال 1938 با دوره آلمان نازی به پایان رسید. پس از شکست آلمان در جنگ جهانی دوم، اتریش در نهایت خود را به عنوان یک جمهوری مستقل دوباره تاسیس کرد و متعهد شد که در دوران جنگ سرد، بی طرفی خود را در صحنه جهانی حفظ کند. این کشور دارای سنت غنی از یک مرکز فرهنگی در قاره است. وین، پایتخت این کشور، به مرکز نوآوری موسیقی کلاسیک اروپا تبدیل شد. آهنگسازان مشهوری مانند شوبرت و یوهان اشتراوس در وین به دنیا آمدند و لودویگ ون بتهوون و متزارت بیشتر عمر خود را در این شهر گذراندند.

کشور اتریش از 9 ایالت فدرال تشکیل شده است که یکی از آن ها وین، پایتخت و بزرگ ترین شهر اتریش است.

زبان رسمی کشور اتریش آلمانی-اتریشی است. در کنار آلمانی، اقلیت هایی به زبان کروات، اسلوونیایی و مجارستانی صحبت می کنند. تعصب این مردمان بر روی زبان آلمانی زیاد است و بدون دانستن سطح مناسبی از زبان آلمانی، هم امکان پذیرش شما به این کشور کاهش می یابد و هم پذیرش و ارتباط شما با مردم بسیار کم خواهد شد. پس یادگیری زبان آلمانی- اتریشی را از اولویت های مهم خود قرار دهید.

فرهنگ مردم کشور اتریش بسیار غنی است. آن ها اکثرا بسیار اجتماعی و مهربان هستند. اکثریت مردم به نحوه لباس پوشیدن خود اهمیت خاصی می دهند و از نظرشان لباس نامرتب پوشیدن و یا با تاخیر رسیدن به محل قرار، ناپسند است.

کشور اتریش از نظر کیفیت زندگی توانست در سال 2020 رتبه یازدهم در دنیا را کسب کند. و در کل جهان اتریش توانست رتبه 21 را در میان کشورهای برتر دنیا کسب کند.

کشور اتریش و مردمان آن در کل دیدگاه آرامی نسبت به زندگی و دیگر افراد دارند.

اتریش دارای یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در بین اقتصادهای جهان است و از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی رتبه بالایی دارد. اقتصاد این کشور نزدیک به کشور آلمان، شریک تجاری اصلی آن است. بخش های برتر اقتصادی کشور اتریش خدمات، صنعت و کشاورزی هستند. اتریش یک مقصد گردشگری مهم است که تا حد زیادی به خاطر وجود رشته کوه آلپ در غرب و جنوب است.

اجاره خانه در کشور اتریش در سال 2022 حدودا 54.83% از ایران بیشتر است. هزینه زندگی حدودا 59.46% بیشتر از ایران است. هزینه زندگی یک نفر در این کشور بدون اجاره خانه حدودا 876.32941.65$ است؛ و برای یک خانواده چهار نفره حدود 3.276.58$ است. قیمت هر متر مربع خانه در مرکز شهر حدود 4.960.40 یورو است و در خارج از مرکز شهر حدود 3.779.70 یورو می شود.

خدمات رفاهی در یک ماه که شامل خدمات اولیه (برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله) در یک خانه 85 متر مربعی حدود 217.36 یورو است.

چرا

اتریش یکی از مقصد های مهاجرتی است؟

کشور اتریش از نظر کیفیت زندگی توانست در سال 2020 رتبه یازدهم در دنیا را کسب کند

اجتماع

برابری های اجتماعی و احترام در کشور اتریش همگی امتیاز های خوبی از 100 امتیاز کسب کرده اند. به عنوان مثال “برابری جنسیتی” توانسته است 71 امتیاز کسب کند. “احترام به حقوق مالکیت” 90.7 امتیاز را از آن خود کرده است.

در کل اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید میتوانید از این مطمئن باشید که جو آرام و صلح آمیز مردم برای شما بسیار مطلوب خواهد بود.

کیفیت و میزان رضایت از زندگی

کشور اتریش در شاخص کیفیت زندگی در کل دنیا در سال 2020 رتبه یازدهم را کسب کرد که خود این شاخص زیر شاخه های متنوعی دارد. “امنیت” در این کشور 89 امتیاز را کسب کرده است و سیستم آموزش عمومی آن 84.5 و سیستم سلامت عمومی آن نیز 74.9 امتیاز را کسب کرده اند.

مهاجران در این کشور با مردمان آرام و مهربانی رو به رو می شوند؛ خانواده و کانون گرم آن از نظر سیاست های دولت مهم است و توانسته از این نظر 77.7 امتیاز را به خود اختصاص دهد.

مهد موسیقی و مرکز هنرمندان

شهر وین خود مهد موسیقی زیبای کلاسیک بوده است. دیگر هنرهای جهان مانند تئاتر و اپرا نیز قدرت زیادی در کشور اتریش دارند و مردم آن روزانه با هنر در ارتباط هستند. و شاید به همین دلیل طبع آرامی دارند. دولت اتریش برای هنرمندان امتیازات و احترام خاصی قائل می شود و همین خود می تواند برای این قشر بسیار جذاب باشد. از کشور ایران و دیگر کشورها نویسندگان و هنرمندان زیادی به اتریش مهاجرت می کنند.

نیاز به مشاوره در زمینه ی خدمات ما دارید؟

...منتظر شنیدن صدای شما هستیم