مهاجرت به یونان

کشور یونان با نام رسمی جمهوری یونان کشوری اوراسیایی است. دارای مساحت 131.957 کیلومتر مربع است. از شمال با آلبانی، مقدونیه شمالی و بلغارستان و از شرق با ترکیه دارای مرز زمینی است. بیشتر زمین یونان توسط دریای مدیترانه احاطه شده است. بزرگ ترین شهر و پایتخت آن آتن است. زبان رسمی این کشور یونانی است. جمعیت یونان 10.721.582 نفر است. و واحد پولی آن یورو می باشد.

در حدود 9% الی 11% از نیروی کار ثبت شده در کشور یونان افراد خارجی هستند. اضافه بر این 25% کسانی که درآمد داشته و دارای حقوق هستند مهاجر می باشند. طبق آمار بیشتر مهاجران وارد شده به این کشور از راه های غیر قانونی و مخصوصا از مسیرهای آبی وارد این کشور شده اند. اکثر مهاجران به این کشور قصد زندگی در این کشور را ندارند و هدف آن ها مهاجرت به دیگر کشورهای اروپایی است. برخورد کشور یونان همیشه مورد سوال جوامع بین المللی بوده است.

آب و هوای کشور یونان گرم مدیترانه ای است. در روزهای گرم و خشک تابستان به خاطر وزش بادهای غربی، آب و هوا کمی بهتر می شود. زمستان های این کشور در جنوب معتدل است؛ اما در مناطق کوهستانی شمال هوا بسیار سرد است به طوری که بارش برف و دمای زیر صفر درجه اصلا غیر معمول نیست. بهترین فصل های یونان، فصل های بهار و پاییز هستند. اغلب روزهای این فصول آفتابی هستند اما نه خیلی گرم. مناظر مناطق مختلف نیز بسیار چشم نواز هستند. گزینه “آب و هوای مطبوع” در این کشور تمامی 100 امتیاز را کسب کرده است.

در کشور یونان نظام بهداشتی خصوصی از عمومی بهتر است. مراکز خصوصی خدمات مناسب تری به افراد ارائه می دهند. کادر پزشکان و پرستاران این مراکز تسلط بیشتری به زبان انگلیسی دارند. برخی از این مراکز درمان خصوصی، وابسته به نهادهای بین المللی و اتحادیه اروپا و یا آمریکایی هستند. هزینه های این نوع خدمات متناسب با نوع نرخ های سالانه تعیین می شود و شرایط اقتصادی کشور نیز در نظر گرفته می شود. سازمان ادریما کینونیکون اسفالسیون (IKA)  مسئول ارائه خدمات پزشکی و دندان پزشکی رایگان و دریافت یارانه های حوزه بهداشت و درمان در یونان است. خدمات این سازمان در اختیار همه شهروندان، اتباع داخلی و خارجی و سایر وابستگان و مسافرین و … قرار می گیرد.. وقتی کسی در یونان مشغول به کار می شود کارفرمای او از حقوق و دستمزد او میزان مشخصی را به صندوق بهداشت و درمان دولت پرداخت می کند. افرادی که تحت پوشش سیستم بهداشتی دولتی قرار می گیرند، خدمات بیمارستانی و پزشکی آنها به رایگان انجام می شود؛ اما برای دریافت نسخه های خود می بایستی 25% از هزینه را پرداخت کنند. این درصد برای بازنشستگان 10% می باشد.

در سیستم آموزشی کشور یونان، سیستم آموزشی به سه سطح طبقه بندی شده است؛ تحصیلات ابتدایی، متوسطه و تحصیلات آموزش عالی. در دوره متوسطه، آموزش های حرفه ای نیز ارائه می شوند. مدارس و دانشگاه های دولتی یونان هیچ هزینه تحصیلی را از دانش آموزان و دانشجویان دریافت نمی کنند. کتاب های درسی نیز رایگان هستند. آموزش پایه اجباری بوده و این آموزش 9 سال طول می کشد. 6 سال در مدرسه ابتدایی و سه سال در مقطع راهنمایی. تحصیلات دانشگاهی بیشتر به زبان یونانی ارائه می شود. فقط تحصیل در برخی سطوح تحصیلات عالی و در بعضی از رشته ها به زبان انگلیسی امکان پذیر است. برخی از دانشگاه های کشور یونان شامل National and Kapodistrian University of Athens، Aristotle University of Thessaloniki، University of Crete و University of the Aegean می باشند.

انواع

ویزای مهاجرتی یونان

لیست کامل انواع ویزاها جهت مهاجرت به کشور یونان را مطالعه فرمایید. در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم ارزیابی رایگان را پر بفرمایید تا در اولین فرصت مشاورین ایرانوکا با شما تماس حاصل فرمایند‌.

در مورد یونان بیشتر بدانید!

کشور یونان به عنوان یک کشور مستقل، در جنوب شرقی اروپا واقع شده است و کشور جوانی به حساب می آید؛ وجود این کشور از قرن نوزدهم بوده است. با این حال، تمدن آن یکی از قدیمی ترین و تاثیر گذارترین تمدن های تاریخ است که به خاطر ایجاد مفهوم دموکراسی و همچنین بازی های المپیک باستانی، پی ریزی پایه های غربی در علم، هنر و فلسفه شناخته می شود. یونان جنوبی ترین بخش شبه جزیره بالکان اروپا و همچنین مجموعه ای از جزایر را در دریاهای اژه، ایونی و مدیترانه اشغال می کند. مناظر کوهستانی، تپه ها و خط ساحلی و میراث فرهنگی غنی آن را به یکی از پر بازدیدترین کشورهای جهان تبدیل کرده است.

کشور یونان، از امپراتوری عثمانی جدا شد و در اوایل قرن نوزدهم اعلام استقلال کرد. رفراندوم سال 1974 سلطنت را لغو کرد و جمهوری پارلمانی که امروزه وجود دارد را ایجاد کرد.

پس از بحران مالی جهانی، یونان در سال 2009 وارد رکود شد. اما صندوق بین المللی پول و دولت های منطقه اروپایی با ارائه بسته های کمکی به این کشور، برای عبور از بحران کمک کردند.

فرهنگ یونانی هویت های متمایزی را در علم، هنر، علوم اجتماعی و آشپزی ایجاد کرده است.بهتر است بدانید کشور یونان بود که درام و تئاتر و همچنین رشته هایی مانند علوم سیاسی را به وجود آورد.

ارتدکس یونانی دین غالب است، اما مدارا مذهبی در قانون اساسی کشور رمزگذاری شده است.

مردم یونان هنگامی که برای اولین بار با یکدیگر ملاقت می کنند به هم دست می دهند، لبخن می زنند و تماس چشمی مستقیم دارند. اگر با فردی دوست صمیمی باشند او را در بغل می گیرند. یونانی ها از نظر رفتار دوستانه داشتن از 100 امتیاز توانسته اند 83.2 امتیاز را کسب کنند.

از نظر “میراث تاریخی” یونان توانسته است رتبه سوم را در جهان کسب کند و امتیازات زیر شاخه های آن که شامل تاریخ غنی و غذای عالی و جاذبه های جغرافیایی و فرهنگی است، همگی بیشتر از 90 امتیاز از 100 را دارا هستند.

کشور یونان دارای یک اقتصاد بازار آزاد با برخی دخالت ها از جانب دولت است. صنعت گردشگری، بزرگ ترین بخش اقتصادی این کشور را تشکیل می دهد که کمکی شده است برای تولید ناخالص داخلی یونان و همچنین اشتغال مردمان آن. کشتیرانی، تولید صنعتی و کشاورزی از دیگر بخش های مهم اقتصاد هستند.

صنعت گردشگری 15% از سهم تولید ناخالص داخلی این کشور را شامل می شود. به طور مستقیم و غیر مستقیم 16.5% از نیروی کار یونان در این صنعت به کار گرفته شده است. کشور یونان در سال 2020 رتبه چهارم را از نظر گردشگری کسب کرده است.

نزدیک به یک پنجم نیروی کار را مهاجران خارجی تشکیل می دهند که در بخش های کشاورزی و ساخت و ساز به کار گرفته شده اند.

اجاره خانه در کشور یونان در سال 2022 حدودا 25.60% از ایران کمتر است. هزینه زندگی حدودا 53.566% بیشتر از ایران است. هزینه زندگی یک نفر در این کشور بدون اجاره خانه حدودا 722.38$ است؛ و برای یک خانواده چهار نفره حدود 2.495.87$ است. قیمت هر متر مربع خانه در مرکز شهر حدود 1.627.77 یورو است و در خارج از مرکز شهر حدود 1.384.11 یورو می شود.

خدمات رفاهی در یک ماه که شامل خدمات اولیه (برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله) در یک خانه 85 متر مربعی حدود 154.18 یورو است.

چرا

یونان یکی از مقصد های مهاجرتی است؟

نزدیک به یک پنجم نیروی کار را مهاجران خارجی تشکیل می دهند...

آب و هوا

برای مهاجرانی که به دنبال زندگی در کشوری هستند که آب و هوای فوق العاده ای داشته باشد و همزمان هزینه آن زیاد نباشد، کشور یونان بهترین گزینه است. آب و هوای مدیترانه ای یونان همراه با خنکی و نسیم های اقیانوسی در تابستان به حدی جذاب است که افراد زیادی فقط برای بهره بردن از آب و هوای آن به یونان سفر می کنند. درخشش خورشید نیز در هر چهار فصل وجود دارد.

فرهنگ

تمدن یونانی از تمدن های اصیل دنیا است و کشور یونان برای افرادی که علاقمند به زندگی در کشوری هستند که تاریخچه آن غنی است و  علاقه به فلسفه و علوم یونانی دارند، جزء کشورهای هدف برای مهاجرت محسوب می شود.

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در این کشور زیاد نیست و بسیار منطقی و مقرون به صرفه است، همچنین تحصیل در مراکز دولتی آن به صورت رایگان می باشد (در همه مقاطع).

گران ترین شهر یونان، شهر آتن می باشد که تنها شهری است که هزینه زندگی در آن نسبت به بقیه شهرها اخلاف بیشتری دارد.

نیاز به مشاوره در زمینه ی خدمات ما دارید؟

...منتظر شنیدن صدای شما هستیم