مهاجرت به ایتالیا

کشور ایتالیا با نام رسمی جمهوری ایتالیا یک کشور اروپای جنوب مرکزی است که مرزهای چکمه ای شکل آن تا دریای مدیترانه امتداد دارد. مساحت آن 301.340 کیلومتر مربع است. هم مرز با کشورهای اتریش، فرانسه، واتیکان، سان مارینو، اسلوونی و سوئیس. ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا با جمعیت 59.279.081 نفر است. واحد پول این کشور یورو است. زبان رسمی آن ایتالیایی می باشد. پایتخت آن، شهر تاریخی رم است.

آب و هوای کشور ایتالیا معتدل فصلی است. آب و هوای مناطق ساحلی این کشور با آب و هوای مناطق کوهستانی داخلی آن تفاوت زیادی دارد. در شمال این کشور به دلیل وجود رشته کوه آلپ، هوا سرد و در جنوب خشک است. اما در کل، ایتالیا کشوری است با آب و هوای تقریبا گرم.

در سال 2005 حدودا 5% از جمعیت کشور ایتالیا خارجی بودند. 10% از کودکان متولد در آن، دست کم یکی از والدینشان خارجی بوده اند. بیشترین مهاجران به ایتالیا از کشورهای رومانی، آلبانی، مراکش، چین، اوکراین، فیلیپین، مصر، هند، پاکستان و بنگلادش است.

سیستم بهداشت در کشور ایتالیا همگانی می باشد و بودجه آن از مالیات ها تامین می شود. مدل سیستم بهداشت اصلی ایتالیا NHS انگلیس است. حکومت مرکزی آن بسته های خدمات حداقلی را برای سیستم بهداشت تعیین می کند. این بسته ها شامل تعدادی از داروهای تجویز شده، خدمات درمانی و بیمارستانی است. قابل ذکر است که فرمانداری هر بخش از ایتالیا وظیفه ارائه خدمات بهداشتی و سازماندهی بهداشت در منطقه را بر عهده دارد. بیمارستان های مناطق شمالی مجهز تر هستند و بیمارستان های مناطق جنوب، هم امکانات کمتری دارند و هم تخت های کمتری در آن ها وجود دارد.

سیستم آموزشی در کشور ایتالیا به پنج سطح اصلی تقسیم می شود: پیش دبستانی، دبستان، دبیرستان سطح اول، دبیرستان سطح دوم و دانشگاه. سیستم آموزش عمومی این کشور در سال 2020 توانست از 100 امتیاز 51 امتیاز را کسب کند. تحصیل برای همه کودکانی که ساکن ایتالیا هستند، فارغ از ملیت شان، رایگان است. تحصیل از سن 6 الی 16 سالگی اجباری است. تحصیل اجباری شامل سطح ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم می شود. در سیستم آموزشی ایتالیا هم مراکز دولتی وجود دارند و هم مراکز خصوصی. مدارس دولتی از کیفیت بالایی برخوردار هستند و گاها حتی کیفیت آن ها از مدارس خصوصی بیشتر است. در بعضی از دانشگاه ها تدریس به زبان ایتالیایی است و در برخی دیگر به زبان انگلیسی. باید جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور ایتالیا و ویزای تحصیلی این کشور به زبانی که در دانشگاه های مورد نظر شما تدریس می شود توجه کنید و مدارک مورد نیاز و مرتبط با آن را ارائه دهید. تعداد دانشگاه های این کشور که هر ساله رتبه خوبی از QS دریافت می کنند کم نیست. برخی از دانشگاه های این کشور شامل Polytechnic University of Milan، Scuola Normale Superiore di Pisa، Sant’Anna School of Advanced Stuies، University of Bologna، Sapenza University of Rome و University of Pedua می شوند.

انواع

ویزای مهاجرتی ایتالیا

لیست کامل انواع ویزاها جهت مهاجرت به کشور ایتالیا را مطالعه فرمایید. در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم ارزیابی رایگان را پر بفرمایید تا در اولین فرصت مشاورین ایرانوکا با شما تماس حاصل فرمایند‌.

در مورد ایتالیا بیشتر بدانید!

کشور ایتالیا رتبه اول را در مورد “تاثیر گذاری فرهنگی” در میان دنیا دارد و رتبه های دوم از نظر ” پیشینه” و “گردشگری” را کسب کرده است. از نظر “قدرت” در جهان رتبه 15 ام و از نظر “اهداف اجتماعی” دارای رتبه 17 ام است.

شهرهای تاریخی کشور ایتالیا، غذاهای معروف جهانی و زیبایی جغرافیایی اش، آن را به مقصدی محبوب برای بیش از 40 میلیون گردشگر در سال تبدیل کرده است. این کشور خانه کوه آتنا، بلندترین و فعال ترین آتشفشان اروپا، و دو کشور در مرزهای خود است: واتیکان و سن مارینو.

تاریخ ایتالیا با اتروسک ها آغاز شد، تمدن باستانی که در نهایت در قرن سوم قبل از میلاد جایگزین رومیان شد. دولت-شهر های ایتالیا اوالین کشورهایی بودند که دنسانس اروپایی را پذیرفتند. کشور ایتالیا در قرن نوزدهم یکپارچه شد.

پایتخت و بزرگترین شهر آن، رم است. حدود 80% از جمعیت ایتالیا مسیحی هستند و اکثر مردم کاتولیک رومی هستند. اما حدود 20% از مردم ادعای بیخدایی دارند.

از آثار هنری لئوناردو داوینچی گرفته تا خانه های مد میلان، تاثیر فرهنگی ایتالیا همیشه عمیق بوده است. غذاهای منطقه ای کشور ایتالیا الهام بخش سرآشپزها در سراسر جهان است.

از جهاتی اقتصاد کشور ایتالیا، چهارمین اقتصاد بزرگ در منطقه اروپایی است. اقتصاد کشور ایتالی اساسا دو قسمت دارد: یک اقتصاد با رشد بیشتر (در شمال) صنعتی توسعه یافته و یک اقتصاد کندتر (در جنوب) کمتر توسعه یافته. صادرات اصلی ایتالیا ماشین آلات و تجهیزات حمل ونقل، مواد شیمیایی، پوشاک و شراب است.

با این حال اقتصاد کشور ایتالیا سومین اقتصاد بزرگ اروپا است و جایگاه هشتم را در جهان از لحاظ تولید ناخالص داخلی دارد. نزدیک ترین روابط تجاری این کشور با کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد که 60% از کل تجارت آن را تشکیل می دهد.

در حالی که کشور ایتالیا ممکن است یک مقصد گردشگری ایده آل باشد، زندگی در این کشور پیچیده تر است. ایتالیا پیوسته گرفتار جنایات سازمان یافته و فساد است. کندی رشد اقتصادی و بیکاری بالای جوانان و زنان همچنان نگرانی های بزرگی هستند.

رهبران کشور ایتالیا همچنین نسبت به نرخ زاد و ولد در ایتالیا که اخیرا به پایین ترین حد تاریخی رسیده است و پیامدهای اقتصادی پیری جمعیت، هشدار داده اند. تنش ها بر سر مسائل مهاجرت در حال افزایش است، زیرا ده ها هزار مهاجر از جنوب شرق اروپا، شمال آفریقا و خاورمیانه تلاش می کنند خود را به خط ساحلی ایتالیا برسانند.

روابط نزیک خانوادگی در این کشور تمامی امتیارات را از 100 امتیاز کسب کرده است. این خود بیانگر این است که خانواده یکی از مهم ترین ارزش ها در فرهنگ ایتالیایی به شمار می رود. آن های دورهمی های خانوادگی زیادی دارند و از در کنار یکدیگر بودن بسیار لذت می برند.

اجاره خانه در کشور ایتالیا در سال 2022 حدودا 20.42% از ایران بیشتر است. هزینه زندگی حدودا 81.48% بیشتر از ایران است. هزینه زندگی یک نفر در این کشور بدون اجاره خانه حدودا 856.01$ است؛ و برای یک خانواده چهار نفره حدود 3.019.05$ است. قیمت هر متر مربع خانه در مرکز شهر حدود 3.111.58 یورو است و در خارج از مرکز شهر حدود 1.922.47 یورو می شود.

خدمات رفاهی در یک ماه که شامل خدمات اولیه (برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله) در یک خانه 85 متر مربعی حدود 163.24 یورو است.

چرا

ایتالیا یکی از مقصد های مهاجرتی است؟

کشور ایتالیا رتبه اول را در مورد "تاثیر گذاری فرهنگی" در میان دنیا دارد و رتبه های دوم از نظر " پیشینه" و "گردشگری" را کسب کرده است.

دانشگاه ها

دانشگاه های نامداری در کشور ایتالیا قرار دارند که هزینه تحصیل در آن ها نسبت به دیگر دانشگاه ها در کشورهای دیگر کمتر است و همچنین اخذ ویزای تحصیلی برای این دانشگاه ها دشواری کمتری برای فرد مهاجر دارد.

گروهی از دانشگاه ها در این کشور وجود دارند که فقط مباحث آشپزی را تدریس می کنند و افرادی که خواهان سرآشپز شدن هستند در این دانشگاه ها ثبت نام می کنند.

رفتار صمیمانه

طبع ایتالیایی ها گرم و مهربان است. آن ها همیشه، حتی در سخت ترین شرایط روحیه بالایی دارند و در کنار دوستان و خانواده خود از لذت دنیا بهره می برند. از جذابیت های کشور ایتالیا در کنار طبیعت و تاریخ غنی آن، مردمان ایتالیایی نیز می باشند.

رفتار ایتالیایی ها با مردمان خارجی خودمانی است و در کمترین زمان اندک احساس غریبگی نیز از میان می رود.

طبیعت

در میان کشورهای اروپایی کشور ایتالیا از درخشش بیشتر خورشید بهره مند است و افسردگی در میان مردمانش نسبت به کشورهای دیگر اروپایی کمتر است.

طبیعت زیبا و سواحل پر از آرامش آن نه تنها افراد را برای مسافرت وسوسه می کند بلکه افرادی که خواهان زندگی آرام و سرشار از زیبایی های طبیعی هستند این کشور را برای مهاجرت، از کشورهای هدف خود قرار می دهند.

نیاز به مشاوره در زمینه ی خدمات ما دارید؟

...منتظر شنیدن صدای شما هستیم