ویزای ازدواج آمریکا

مهاجرت و دریافت اقامت و تابعیت کشورهای پیشرفته توسط ویزای ازدواج به لحاظ هزینه پایین و کوتاهی مراحل دریافت ویزا مورد استقبال متقاضیان زیادی در سراسر دنیا بوده است. در بیشتر کشور های دنیا در صورت ازدواج، زوجین می توانند برای دریافت اقامت و تابعیت کشور موردنظر خویش اقدام نمایند و کشور آمریکا نیز پیرو این قانون است. بر طبق قوانین ازدواج در کشور آمریکا اگر شخصی با شهروند آمریکایی ازدواج نماید، می تواند جهت دریافت تابعیت و یا گرین کارت آمریکا اقدام کند. در واقع ویزای ازدواج آمریکا مهاجرتی است که در همان ابتدا گرین کارت گرفته می شود، مدت زمان پروسه ویزای ازدواج به طور متوسط بین 1 تا 2 سال می باشد و در برخی موارد تا 3 یا 4 سال نیز به طول می انجامد. با کسب اطلاعات بیشتر با شرکت مارکتینگ مهاجرتی ایرانوکا همراه باشید.

انواع ویزای ازدواج آمریکا

به طور کلی انواع ویزای ازدواج آمریکا براساس نوع اقامت همسر از قرار زیر است:

 • ویزای IR1: برای همسر شهروند آمریکایی چنانچه بیشتر از دو سال از زمان ازدواجشان گذشته باشد.
 • ویزای CR1: برای همسر شهروند آمریکایی چنانچه که کمتر از دو سال از زمان ازدواجشان گذشته باشد.
 • ویزای F2A: برای همسر فرد مقیم آمریکا (دارنده گرین کارت ایالات متحده) چنانچه از زمان ازدواجشان بیش از دو سال گذشته باشد.
 • ویزای C21: برای همسر فرد مقیم آمریکا (دارنده گرین کارت ایالات متحده) چنانچه در کمتر از دو سال گذشته ازدواج کرده باشند.

 

شرایط همسر متقاضی برای ویزای ازدواج آمریکا

 • شهروند آمریکایی باید شغل مناسبی داشته باشد.
 • شهروند آمریکایی باید از سلامت جسمی و روانی برخوردار باشد.
 • داشتن تمکن مالی شهروند آمریکایی.
 • شهروند آمریکایی باید اسپانسر و حامی مالی همسرش باشد.

 

مدارک لازم اخذ ویزای ازدواج آمریکا

 • پاسپورت
 • ارائه فرم های اسپانسری توسط همسر (شهروند یا مقیم آمریکا)
 • فرم DS-260 و تاییدیه آن
 • عکس استاندارد
 • ارائه مدارک شناسایی
 • فرم های معاینات پزشکی و واکسیناسیون

 

پروسه دریافت ویزای ازدواج آمریکا

 • ثبت درخواست I-130 و ارائه ی مدارک لازم به USCIS
 • گرفتن حکم تأیید از USCIS
 • ثبت درخواست ویزای مهاجرت DS-260
 • انجام معاینات پزشکی لازم
 • مراجعه به سفارت آمریکا برای مصاحبه
 • دریافت ویزا و پاسپورت مهاجرت
 • پرداخت آنلاین هزینه های مهاجرت
 • سفر به ایالات متحده آمریکا
 • دریافت گرین کارت از طریق پست (معمولاً تا ۴ هفته پس از ورود به آمریکا)

 

ویزای ازدواج آمریکا نوع CR-1 و C21

برای دریافت ویزای CR-1 (برای همسر شهروند آمریکا) و ویزایC21 (برای همسر مقیم آمریکا) شرایط یکسانی وجود دارد. ولی باید توجه داشته باشید این ویزاها برای ازدواج هایی است که زمانشان کمتر از دو سال می باشد. دارنده ویزای CR-1 می تواند وارد آمریکا شود و گرین کارت مشروط دو ساله اخذ نماید که از طریق این گرین کارت می تواند به مدت دو سال در کنار همسرش در آمریکا زندگی کند و حتی در طول این مدت اجازه کار یا تحصیل خواهد داشت. دارنده ویزای CR-1 پس از گذشت دو سال و در صورت اثبات واقعی و رسمی بودن ازدواج شان، می تواند برای دریافت گرین کارت ده ساله (اقامت بدون قید و شرط دائم آمریکا) اقدام نماید. سپس با گذشت ۱۰ سال از گرین کارتش باید به مدت ۳ سال در این کشور بماند تا بتواند تابعیت و شهروندی آمریکا را اخذ نماید. تمام موارد ویزای CR-1 برای ویزای C21 هم یکسان است.

 

ویزای ازدواج آمریکا نوع IR-1

شرایط دریافت ویزای ازدواج IR1 با ویزای ازدواج CR-1 یکسان می باشد لذا در ادامه تنها تفاوت های موجود را بررسی می نماییم. اگر از ازدواج زوجین بیش از دو سال گذشته باشد، برای همسر شهروند آمریکا ویزای ازدواج IR-1 صادر می گردد. دارندگان ویزای ازدواج IR-1 از ابتدای ورودشان به آمریکا اقامت بدون قید و شرط دائم آمریکا (گرین کارت ده ساله) را دریافت می نمایند همچنین به صورت متوالی می توانند برای تمدید آن اقدام نمایند. برخلاف ویزای CR-1 دارنده ی ویزای IR-1 برای تمدید گرین کارت خود نیازی به اثبات درستی ازدواج خود نخواهد داشت. نکته مهم اینکه تفاوت های یاد شده برای این دو نوع ویزا ( IR-1و CR-1 ) برای دارندگان ویزاهای ( F2A و C21 ) هم صادق است.

 

هزینه ویزای ازدواج آمریکا

متقاضیان ویزای ازدواج آمریکا باید برای خدمات زیر هزینه بپردازند:

 • هزینه تشکیل درخواست ویزا برای همسر (فرم I-130)
 • هزینه پردازش فرم درخواست ویزای مهاجرتی (DS-260)
 • هزینه دریافت مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای مهاجرت (مانند گذرنامه، سو پیشینه و…)
 • هزینه های سفر به کنسولگری ایالات متحده برای انجام مصاحبه
 • هزینه ترجمه مدارک و اسکن آن ها
 • هزینه پیکاپ ویزا
 • هزینه معاینات پزشکی و واکسیناسیون
 • هزینه های جانبی (مانند هزینه ی تهیه ی عکس، هزینه ی پست و حمل و نقل و سفرو…)

نکته مهم: هزینه ها برای ایالت های مختلف آمریکا متفاوت و کلیه هزینه های پرداختی ویزا قابل عودت نیست (حتی در صورت ریجکت درخواست).

 

فرم های مهاجرت USCIS، NVC یا کنسولگری آمریکا هزینه
فرم I-130، درخواست برای خویشاوند بیگانه ۵۳۵ دلار
فرم I-130، اطلاعات اضافه برای همسر ۰ دلار
فرم DS-260، ثبت درخواست ویزای مهاجرت ۳۲۵ دلار
فرم I-864، گواهی ساپورت ۱۲۰ دلار
فرم I-693، گواهی پزشکی و گزارشات واکسیناسیون ۰ دلار
هزینه ی مهاجرت USCIS ۲۲۰ دلار
مجموع هزینه های معمول ویزا ۱۲۰۰ دلار

 

نکته: فرم I-693، گواهی پزشکی و گزارشات واکسیناسیون هزینه ای ندارد اما پزشک دستمزد خود را از شما دریافت می کند.

 

مدت اعتبار انواع ویزای ازدواج آمریکا و اخذ اقامت دائم

پس از اخذ ویزای ازدواج آمریکا، شش ماه زمان دارید که از آن استفاده نمایید و به ایالات متحده آمریکا سفر کنید. همانطور که در بالا اشاره کردیم با دریافت ویزای CR1 اقامت مشروط و دو ساله آمریکا را اخذ می نمایید. پس از دو سال و با پایان یافتن مهلت اقامت، باید برای اثبات صحت ازدواج خود اقدام کنید تا بتوانید اقامت دائم آمریکا که همان گرین کارت 10 ساله می باشد را اخذ نمایید و به طور مداوم آن را تمدید کنید. لازم به ذکر است پس از 3 سال از دریافت گرین کارت 10 ساله می توانید برای گرفتن تابعیت و شهروندی آمریکا اقدام نمایید. با اخذ ویزای ازدواج نوع IR1 و F2A پس از ورود به آمریکا، اقامت دائم یعنی همان گرین کارت ایالات متحده را دریافت می کنید و پس از مدتی می توانید تابعیت و شهروندی آمریکا را اخذ نمایید.

 

 

در این مقاله به بیان جزئیات ویزای ازدواج آمریکا پرداختیم و با وجود آنکه دریافت ویزای ازدواج یکی از روش های کاربردی و مقرون به صرفه در دریافت شهروندی و یا اقامت آمریکا محسوب می شود اما به دلیل روابط سیاسی بین کشورهای ایران و آمریکا، این روش در حال حاضر راه مهاجرتی مطمئنی نیست. ضمن اینکه پروسه گرفتن انواع ویزاهای مهاجرتی و غیر مهاجرتی ایالات متحده از جمله ویزای ازدواج از حساسیت بالایی برخوردار است و کوچکترین اشتباه سهوی منجر به هدر رفتن وقت و هزینه متقاضیان می شود. از این رو پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات تکمیلی و مشاوره در خصوص شرایط خود با شرکت مارکتینگ مهاجرتی ایرانوکا تماس حاصل نمایید تا با بررسی تخصصی پرونده مهاجرتی شما بهترین برنامه مهاجرتی برای شما اتخاذ شود.

در صورت نیاز به مشاوره می توانید با مشاوران ما به صورت حضوری یا آنلاین ملاقات کنید و از روند اخذ ویزای ازدواج آمریکا خود آگاه گردید. شما نیز می توانید همین حالا و از طریق فرم ارزیابی رایگان ما، که توسط مشاوران خبره مدیریت می شود، شرایط خود را برای اخذ این نوع ویزا بررسی نمایید.

مراحل

اخذ ویزای ازدواج آمریکا

متقاضی عزیز درصورت تمایل به اخذ ویزای ازدواج آمریکا مراحل ذیل را دنبال نمایید

فرم ارزیابی و مشاوره

در ابتدا شما می توانید با تکمیل فرم ارزیابی رایگان، شرایط و مشخصات اولیه خود را جهت بررسی وکلا ارسال نمایید، در صورت مناسب بودن شرایط عمومی شما، وقت مکالمه جهت مشاوره برای شما تعیین میشود. لازم به ذکر است تمامی این پروسه رایگان بوده و توسط نیروهای متخصص بررسی و ارزیابی میشود

دریافت نامه تایید

پس از مشاوره و تکمیل فرآیند پرونده مهاجرتی، نامه تایید یا عدم تایید از سوی وکلای رسمی برای شما ارسال خواهد شد. در این نامه واجد شرایط بودن یا نبودن جهت مهاجرت، نوع ویزای مهاجرتی، مسیر و شرایطی که شما میتوانید توسط آن مهاجرت کنید مشخص شده است.

ثبت نام در تلزینس

پس از دریافت نامه تایید و عقد قرارداد، در سامانه تلزینس ثبت نام می کنید تا وکیل پرونده شما شروع به کار نماید. تلزینس تایید می کند که تمامی وکلا و نمایندگان مورد تایید نهاد رسمی در کشور مورد نظر می باشد، لذا با ثبت پرونده خود در سامانه تلزینس می توانید با خیالی آسوده امور مهاجرتی خود را به ما بسپارید.

اخذ ویزا

تمام روند پرونده از ابتدا تا اخذ ویزا در داشبورد تلزینس شما صورت می گیرد و شما می توانید به صورت لحظه ای از مراحل اخذ ویزا با خبر باشید. در انتها پس از اخذ ویزا سامانه به صورت خودکار به شما و تمامی همکاران این خبر خوب را اطلاع خواهد داد.

سؤالات متداولی که درباره ی ویزای ازدواج آمریکا برای برخی کاربران پیش آمده

برای دریافت ویزای ازدواج آمریکا، پاسپورت شما باید تا 6 ماه بعد از تاریخ ورود احتمالی به آمریکا اعتبار داشته باشد.

بله. برای دریافت انواع ویزاهای مهاجرتی ایالات متحده از جمله ویزای ازدواج آمریکا، انجام واکسیناسیون مطابق با استانداردهای سازمان بهداشت آمریکا (FDA) و انجام معاینات پزشکی زیر نظر پزشکان معتمد سفارت آمریکا الزامی است. نتیجه معاینات پزشکی شما باید در روز مصاحبه برای آفیسر اداره مهاجرت ارائه شود که آفیسر با اطمینان از سلامت شما، برای صدور ویزای شما تصمیم بگیرد.

در صورت مطلع شدن دولت آمریکا و اداره مهاجرت این کشور از نیت صوری بودن ازدواج تان، شما برای همیشه از خاک این کشور اخراج می شوید.

خیر، برای اخذ اکثر ویزاهای مهاجرتی ایالات متحده از جمله ویزای ازدواج آمریکا مدرک زبان نیاز نیست اما برای زندگی در این کشور و برقراری ارتباطات اجتماعی دانستن زبان انگلیسی نیاز اولیه هر مهاجر بیگانه می باشد.

نیاز به مشاوره در زمینه ی خدمات ما دارید؟

...منتظر شنیدن صدای شما هستیم