ویزای تحصیلی آمریکا

آمریکا از جمله معتبرترین و بزرگترین مقاصد تحصیلی دنیاست که به واسطه وجود تعداد زیادی دانشگاه و موسسه آموزشی سالانه بیش از 800.000 دانشجوی خارجی برای تحصیل در آمریکا اقدام به اخذ ویزای تحصیلی آمریکا می نمایند. دانشگاه های آمریکا دارای رتبه‌های بالای علمی در میان دیگر دانشگاه های سراسر دنیا می باشند. و تقریبا در هر ایالتی از آمریکا یک دانشگاه با رتبه‌بندی تک رقمی یا دو رقمی جهانی وجود دارد. متقاضیان با هدف تحصیل در این کشور باید برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا اقدام نمایند. در این مقاله قصد داریم چگونگی دریافت ویزا و جزئیات مهاجرت تحصیلی به آمریکا را بررسی نماییم پس تا انتهای این مقاله با شرکت مارکتینگ مهاجرتی ایرانوکا همراه باشید.

 

انواع ویزای تحصیلی آمریکا

ویزاهای تحصیلی آمریکا جزء ویزاهای غیرمهاجرتی آمریکا می باشند. چنانچه خواهان تحصیل در آمریکا به مدت بیش از شش ماه در موسسات آموزشی این کشور هستید باید برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا اقدام نمایید به این معنا که شما مجاز هستید تا پایان مدت تحصیل خود به کشور آمریکا وارد شوید، ولی اجازه اقامت دائم در این کشور را ندارید.

ویزای تحصیلی آمریکا دارای سه نوع F ، M و J است که با توجه به هدف تحصیلی شما تعیین می گردد:

 • F تحصیل در دانشگاه و کالج، دبیرستان، دبستان خصوصی، مدرسه علوم دینی، هنرستان خصوصی، سایر موسسات آکادمیک مانند برنامه‌های آموزش زبان
 • M موسسات فنی و حرفه‌ای و سایر موسسات غیر آکادمیک به غیر از برنامه‌های آموزش زبان
 • J استفاده از فرصت‌های مطالعاتی، سفر کاری درسی در دوره تابستان، گذراندن دوره انترنی یا کارآموزی

 

ویزای تحصیلی آمریکا F1

مرسوم ترین و بهترین نوع ویزای تحصیلی آمریکا، ویزای تحصیلی F1  است که دارای مشخصات زیر است:

 • متقاضیان پس از اخذ پذیرش از موسسات آموزشی آمریکا باید برای دریافت این نوع ویزای تحصیلی اقدام نمایند.
 • ویزای تحصیلی F1 آمریکا برای اقامت‌های تحصیلی بیش از 6 ماه می باشد.
 • دانشجویان دارنده ویزای F1، می‌توانند به کار پاره وقت (در هفته 20 ساعت) در محدوده دانشگاه (یکسال اول) مشغول شوند.

 

 ویزای تحصیلی آمریکا F2 و مقایسه آن با F1

 • فردی که دارنده ویزای F1 تحصیلی آمریکا است، امکان همراهی همسر و فرزندان زیر 21 سالش را داراست. از این رو ویزای تحصیلی F2 آمریکا برای خانواده وی صادر می شود که در اصل مختص همراهان فرد تحصیل کننده در آمریکا است.
 • اگر شخصی ویزای تحصیلی F1 آمریکا را دریافت کند، علاوه بر امکان تحصیل خود در آمریکا ،خانواده وی نیز با داشتن ویزای تحصیلی F2 آمریکا می توانند در آمریکا تحصیل نمایند.
 • ویزای F2 تحصیلی آمریکا، وابسته به شخص دارنده ویزای F1 می باشد و در صورت ابطال ویزای F1، ویزاهای F2 زیرمجموعه آن نیز فاقد اعتبار می شوند.
 • دارندگان ویزای F2 آمریکا تنها مجاز به تحصیل در آمریکا هستند و امکان اشتغال به کار در آمریکا برای آنها وجود ندارد.

 

ویزای تحصیلی آمریکا M1

از نظر شرایط ویزای تحصیلی M1 آمریکا دقیقا مشابه با ویزای نوع F1 است تنها تفاوت آن آموزش افراد در موسسات فنی و حرفه ای است.

 

ویزای تحصیلی آمریکا J1

این نوع از ویزای تحصیلی J1 به منظور تحقیق و تدریس و یا فرصت‌های مطالعاتی است که دارای مشخصات زیر است:

 • مدت زمان اعتبار این نوع ویزا بر اساس شرایط متفاوت است. دارنده ویزای تحصیلی J1 موظف است پس از 2 سال خاک آمریکا را ترک نماید و مجددا برای ورود به آمریکا درخواست دهد.
 • دارنده ویزای تحصیلی J1، می تواند درخواست همراهی برای اقامت همسر و فرزندان زیر 21 سال خود نماید که به آن ویزای J2 میگویند.

 

شرایط دریافت ویزای تحصیلی آمریکا

 • اخذ پذیرش از موسسات آموزشی معتبر آمریکا:
  • بررسی اینکه دانشگاه موردنظر شما دانشجوی بین‌المللی (اتباع ایرانی) را پذیرش کند.
  • ارائه مدرک زبان
  • توجه به اعتبار آن دانشگاه یا کالج
  • ترجمه روزمه تحصیلی
 • ویزای تحصیلی آمریکا بدون مدرک زبان

برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا باید مدرک بین‌المللی زبان (تافل یا آیلتس) داشته باشید، اما در صورت نداشتن مدرک می‌توانید در دانشگاهی پذیرش زبان بگیرید و پس از یادگیری زبان در رشته موردنظر خود در همان دانشگاه به تحصیل ادامه دهید در زیر مزایای ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان را شرح نمودیم:

  • نداشتن محدودیت سنی
  • حداقل مدرک مورد نیاز دیپلم
  • مصاحبه برای ویزا به زبان فارسی
  • پس از اتمام دوره زبان، در همان دانشگاه برای رشته دیگری ادامه تحصیل دهید
  • تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای تحصیلی آمریکا
 • شرایط سنی اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

در هر سنی می توانید برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا اقدام نمایید این نوع ویزا محدودیت سنی ندارد؛ ولی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا مدرک تحصیلی حداقل دیپلم 12 ساله الزامی است، یعنی حداقل 17 سال سن برای پذیرش در دانشگاه های آمریکا الزامی می باشد.

 

پروسه دریافت ویزای تحصیلی آمریکا

 1. دریافت پذیرش از موسسات آموزشی تایید شده توسط SEVP
 2. ثبت اطلاعات در سامانه SEVIS و پرداخت کارمزد آن
 3. درخواست ویزا و تکمیل مراحل آنلاین تشکیل پرونده
 4. دریافت نوبت از سفارت و آماده شدن برای مصاحبه حضوری
 5. شرکت در مصاحبه حضوری

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا

 • داشتن فرم چاپ شده I-20
 • رسید پرداخت کارمزدهای SEVIS
 • رسید ثبت پرونده آنلاین (فرم DS-160)
 • دو عکس رنگی جدید
 • پاسپورت معتبر
 • ارائه تمام پاسپورت‌های قدیمی
 • مدارک تحصیلی
 • گواهی تمکن مالی

 

هزینه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

متقاضیان تحصیل در آمریکا علاوه بر هزینه های متغیری همچون هزینه های اقامتی، خرید بلیت، هزینه زندگی و غیره، هزینه های ثابتی از جمله هزینه‌های فرم DS-160 و پروسه صدور ویزا (160دلار) و کارمزد SEVIS (سویس فی) 350دلار را باید پرداخت نمایند.

 

اخذ اقامت دائم آمریکا از طریق ویزای تحصیلی

با توجه به این اصل که ویزاهای تحصیلی آمریکا از نوع ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا می باشند و افراد مجاز هستند تا پایان تحصیل خود در آمریکا بمانند؛ اما خوب است بدانید که بهترین روش اخذ اقامت دائم آمریکا برای ایرانیان، از طریق ویزای تحصیلی آمریکا، و تبدیل آن به ویزاهای مهاجرتی و  سپس دریافت گرین کارت آمریکا می باشد. دانشجویان بعد از پایان دوره آموزشی شان در آمریکا به مدت یکسال می توانند مشغول کار شوند. سپس بعد از یکسال کار در این کشور می توانند ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کاری H1-B نمایند. در صورت موفق بودن، با اشتغال به کار در این کشور (به مدت 5 سال) می‌توانند اقامت دائم آمریکا و گرین کارت آمریکا را اخذ نمایند.

 

 

در این مقاله دانستیم که با دریافت ویزای تحصیلی آمریکا علاوه بر بهره مندی از امکانات بالای موسسات و دانشگاه های کشور آمریکا، فرصتی مناسب برای کار در آمریکا و همچنین دریافت اقامت دائم این کشور وجود خواهد داشت. همچنین امکان تحصیل سایر اعضای خانواده شما با دریافت ویزای همراه تحصیلی از مزایای مهم تحصیل در کشور آمریکا محسوب می شود. بنابراین اگر به دنبال آینده تحصیلی شغلی و زندگی با سطح رفاهی بالا برای خود و یا فرزندانتان هستید بهتر است بدانید اخذ ویزای تحصیلی آمریکا ایده آل ترین انتخاب برای شماست اما به دلیل روابط سیاسی کشور ایران و آمریکا و همچنین سایر نکات و جزئیات پروسه دریافت ویزا از کشور آمریکا، مشاورین مجرب شرکت مارکتینگ مهاجرتی ایرانوکا در کنار شما خواهند بود تا با کم هزینه ترین روش، بهترین برنامه مهاجرتی را دریافت نمایید.

 

در صورت نیاز به مشاوره می توانید با مشاوران ما به صورت حضوری یا آنلاین ملاقات کنید و از روند اخذ ویزای تحصیلی آمریکا خود آگاه گردید. شما نیز می توانید همین حالا و از طریق فرم ارزیابی رایگان ما، که توسط مشاوران خبره مدیریت می شود، شرایط خود را برای اخذ این نوع ویزا بررسی نمایید.

مراحل

اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

متقاضی عزیز درصورت تمایل به اخذ ویزای تحصیلی آمریکا مراحل ذیل را دنبال نمایید

فرم ارزیابی و مشاوره

در ابتدا شما می توانید با تکمیل فرم ارزیابی رایگان، شرایط و مشخصات اولیه خود را جهت بررسی وکلا ارسال نمایید، در صورت مناسب بودن شرایط عمومی شما، وقت مکالمه جهت مشاوره برای شما تعیین میشود. لازم به ذکر است تمامی این پروسه رایگان بوده و توسط نیروهای متخصص بررسی و ارزیابی میشود

دریافت نامه تایید

پس از مشاوره و تکمیل فرآیند پرونده مهاجرتی، نامه تایید یا عدم تایید از سوی وکلای رسمی برای شما ارسال خواهد شد. در این نامه واجد شرایط بودن یا نبودن جهت مهاجرت، نوع ویزای مهاجرتی، مسیر و شرایطی که شما میتوانید توسط آن مهاجرت کنید مشخص شده است.

ثبت نام در تلزینس

پس از دریافت نامه تایید و عقد قرارداد، در سامانه تلزینس ثبت نام می کنید تا وکیل پرونده شما شروع به کار نماید. تلزینس تایید می کند که تمامی وکلا و نمایندگان مورد تایید نهاد رسمی در کشور مورد نظر می باشد، لذا با ثبت پرونده خود در سامانه تلزینس می توانید با خیالی آسوده امور مهاجرتی خود را به ما بسپارید.

اخذ ویزا

تمام روند پرونده از ابتدا تا اخذ ویزا در داشبورد تلزینس شما صورت می گیرد و شما می توانید به صورت لحظه ای از مراحل اخذ ویزا با خبر باشید. در انتها پس از اخذ ویزا سامانه به صورت خودکار به شما و تمامی همکاران این خبر خوب را اطلاع خواهد داد.

سؤالات متداولی که درباره ی ویزای تحصیلی آمریکا برای برخی کاربران پیش آمده

بله. در صورت داشتن فول فاند تحصیلی از دانشگاه های آمریکا، تحصیل رایگان در آمریکا امکان پذیر است و همه هزینه ها (اعم از هزینه تحصیل و زندگی تان) در آمریکا از طریق دانشگاه یا سایر نهادهای مربوطه به بورس تحصیلی پرداخت می شود.

به طور کلی خیر تنها در صورتی که هزینه تحصیل و زندگی شما در آمریکا به وسیله فول فاندها و بورس های تحصیلی پرداخت شود، دریافت ویزای تحصیلی آمریکا بدون تمکن مالی امکان پذیر است.

معمولا بین 3 تا 8 ماه در برخی موارد بیشتر از این مدت به طول می انجامد.

اغلب به منظور اخذ ویزای تحصیلی آمریکا به مدارک معتبر زبان مانند تافل و آیلتس نیاز می باشد، اما امکان اخذ ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان هم وجود دارد که فرد باید ابتدا دوره های زبان را در مراکز آموزشی آمریکا بگذراند.

بله اگر سن شما بین 13 تا 80 سال باشد، برای گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا باید مصاحبه حضوری در سفارت آمریکا انجام دهید، در غیر اینصورت نیازی به مصاحبه نیست.

برای تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس باید:

 • معدل بالای 14 در مقطع لیسانس
 • داشتن مدرک معتبر زبان

شایان ذکر است شرایط موسسات و دانشگاه های آمریکا با هم متفاوت است لذا بهتر است برای دانستن جزئیات آن به وبسایت مرکز آموزشی موردنظر مراجعه نمایید.

برای تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس

 • باید دارای دیپلم 12 ساله باشید.
 • برای اخذ پذیرش در بسیاری از دانشگاه های آمریکا داشتن معدل بالای 13
 •  همچنین داشتن نمره بالای 6 در آزمون تافل الزامی می باشد.

نیاز به مشاوره در زمینه ی خدمات ما دارید؟

...منتظر شنیدن صدای شما هستیم